| anonim_4396 a întrebat:

ce parere aveti de Ford Focus 2005-2009, benzina sau diesel? fiabilitate, pretul pieselor etc... funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De benzina nu stiu nimic; despre cele pe motorina, am auzit doar laude (cele de 1.6).
Focusul, si Fordul in general, a facut masini bune, fiabile si foarte stabile, cu ceva inovatii proprii (dezaburire electrica incorporata in parbriz, la toate modelele).
Singurul minus de la Focus este protectia anticoroziva. Atat modelele vechi, cat si Focus 1 si 2, au probleme maricele cu rugina, care pot fi insa evitate, daca faci o investitie de maxim 300 de lei, cand iti permiti, si duci masina intr-un atelier de tinichigerie, sa-ti bage conservant cu ceara in toate cavitatile, si la imbinarile problematice.

1 răspuns:
| Coconetu_Ion_1976 a răspuns:

Bună! Eu am Ford Focus, părerea mea despre Ford ca mașină este foarte bună, m-a ținut pana acum 400.000 km, este o mașină destul de rezistentă.happy