| numaieoadi a întrebat:

Ce masina sa aleg intre :
Seat Leon 1m 2002-2004 1.9 alh
Ford focus mk2 2005-2008 1.6 tdci
Opel Astra H 2005 1.7 cdi
Vreau sa-mi spuneti parerea voastra despre piese despre fiabilitate, probleme ascunse, pretul pieselor la acestea si cat de greu le pot gasi la dezmembrari. Va multumesc frumos

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Focus Mk2 pentru ca design si fiabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford focus! Clar! Adică, între o mașină și două conserve ce-ai alege?

| R0byZ00r a răspuns:

As merge pe SEAT, platforma este VAG, motorul ALH este indestructibil (90 CP) si daca il gasesti din 2004 e pe viata, motorul trage foarte bine, este mai mare ca celelalte, la motoarele de pe focus sunt cateva probleme legate de injectoare, insa seat-ul este pe viata, piesele sunt de la vw, se gasesc la orice colt de strada, consumul este de 6%-7%, nu trebuie sa le cauti in dezmembrari le gasesti la magazin, insa si opelul este bun motorul este ok, piesele costa cam la fel, dar seatu are un motor mai fiabil.

| Dyzziyz a răspuns:

Eu as merge pe Opel/Seat...
1.Din care stiu TDCI de la Ford au niste problemuțe.Si e mai greu cu piesele decât la Opel..la Opel găsești piese peste tot si ieftine.
2. Opel Astra H e o mașină ok, e buna si de navetă, consum mic, piese ieftine si găsești și la dezmembrări.
3.Seat Leon e ok, mai ales cu acel motor 1. 9Alh +ca aparțin de VAG.Forta si consum micuț, piese se găsesc ok.
Eu unul as merge pe Seat deoarece Fordul are problemele lui si e mai greu de întreținut, dacă o să te descurci si o sa ai bani merita. Opel e ok.Dar sta prost la capitolul electrică..erau l început și au ceva probleme.