| puffy933 a întrebat:

Cine ma poate lamuri va rog si pe mine cu programul de condus în 1 șofer pe camion? Am văzut și auzit atâtea discuții și nu sunt lămurit. Deci dacă încep programul lunii la ora 12:00 conduc4.5 h, 45 Min pauza iar 4.5 h urmate de 9 h pauza e oke? Din câte am înțeles programul de camion este de 13h, nu am voie să depășesc aceste ore. Sau cum? Ma poate lamuri cineva va rog?

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E clar ca nu detii un Atestat de transport marfuri profesional, cunoasterea legii iti este cu totul nefolositoare. Nu poti profesa fara el si nici conduce ceva peste 3, 5 tone chiar daca ai permis cat. C. Se obtine in urma unei scoli si e valabil 5 ani. Legea programului de lucru e doar una in studiul scolii si la examen, este f complexa si o poti gasi singur. Daca ti-o dau eu zici ca-s nebun. Da, legile EU ne-a innebunit pe toti, vrei si tu o portie gratis ( fara folos pentru tine )? La intrebarea ta nu poate raspunde nimeni intreg la cap decat punandu-ti legea la dispozitie. Romania a adoptat astea prin 2002 de cand tot innoim toti atestatele. Pe parcursul timpului au fost modificari si nu spre simplificare, acum se aude ca vor fi iar. Asa ca pana te apuci tu ia-ti grija.