| DexOnline a întrebat:

Salut TpU. Daca suntem la volan si incepem sa coboram de pe loc o panta foarte lunga si relativ abrupta, cum facem pentru a tine constant sub control viteza masinii?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cobori cu frana de motor si folosesti frana de picior dupa necesitate.
Chiar inainte de a incepe coborarea, pui masina in treapta de viteza cu care ai urca.
In timpul coborarii NU SCHIMBI VITEZA!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Frana de motor

| wildthing a răspuns:

O tii in treapta mica si frana apasata in functie de necesitate.

| DaniTDCI a răspuns:

Frana de motor si frana de picior DOAR la nevoie, nu folosi doar frana de picior ca incalzesti la maxim franele si risti sa ramai fara.

| Alverto a răspuns:

Salut
Trebuie să ai constant piciorul pe frână in caz de ceva da apeși rapid și să nu accelerezi tare, daca vrei chiar deloc.

| Gligore2000 a răspuns:

Alegi treapta de viteza potrivita si franezi usor doar cand te apropii prea mult de cel din fata.
Ambreiajul se foloseste doar la schimbarea treptelor de viteza.