| anonim_4396 a întrebat:

Detin un Audi A3 8P. Recent am schimbat boxele de pe față pentru ca mi s-au spart, si am luat ceva mai puternic. Masina mea are Subwoofer de fabrica. Problema este ca dupa ce am schimbat boxele de pe față, subwooferul nu mai merge.
Stie cineva de la ce poate fi?
Dau funda!
Va mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai legat boxele la 180 grade, adica in anti-faza. Schimba firele intre ele, incearca + la - si - la +, daca tot se aude fara bass atunci ai o problema pe traseul subwooferului, desi nu ai umblat acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Mulțumesc mult! Voi încerca mâine. In seara asta nu mai am timp. Iti scriu in cazul in care voi rezolva ceva

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Culmea e ca a mers doua zile. Dar dupa, nu

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Am umblat la boxe. Am schimbat firele intre ele si nimic. Se poate sa fi avut nevoie de un amplificator pentru noile boxe?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Nu ar trebui sa fie vreo diferența de sunet, dacă ai schimbat doar boxele din portiere și nu ai umblat nicăieri altundeva atunci probabil că e doar în mintea ta, ți se pare ca se aude puțin diferit. Dacă boxele sunt legate antifazat, ele vor anula basul între ele, ca să fi sigur ca sunt în fază toate boxele trebuie legate în același fel, încearcă sa le legi cu + la + și - la -, asta e modul normal de fază în care ar trebui sa fie toate inclusiv subwooferul. Apropo, la subwoofer nu te poți uita dacă i se mișcă membrana?