| BoWoWw a întrebat:

Doresc sa cumpăr un golf 3 cabrio an 1994, motor 1,8 benzina.Cat costa taxele toate,asigurare, rar, impozit?

Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Impozit 130- 160 lei nu stiu sigur da nu cred ca te incadrezi in 60 de lei, eu la a mea platesc 60 motor 1, 6 si cei de 1.9 platesc 160.
Asigurare depinde pe al cui nume se trece masina, normal 400-500 pe an.
Rar 500 lei daca nu e inscrisa pe Romania, asa nu mai trebuie.
Rovinieta 120 lei
Cam estea sunt.
Sfat. Masina aia e prea veche si cand ajungem sa ii gandim varsta o sa ai mult de bagat in ea. Si o sa iti scoata peri albi.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Impozit maxim 170 de lei (in functie de zona de domiciliu), asigurarea incepand de la 700 de lei pe an.
Rovinieta e standard, vreo 120 de lei pentru toate autoturismele anual.
La RAR ai de mers doar daca iti cumperi masina neinmatriculata, si trebuie sa-i faci cartea de identitate. Costa ceva peste 100 de euro, mai ales ca se practica atentii.
Mai ai de platit formularele de la un birou de acte auto (cateva zeci de lei), iar cei de acolo te si indruma exact ce ai de facut, la CEC platesti o taxa pentru certificat de inmatriculare (ca la permis, dar alta suma, nu retin exact), iar la serviciul de inmatriculari platesti 40 de lei contravaloarea noilor numere, si inca 40, daca vrei sa alegi numere preferentiale.