| CRONNOSo3 a întrebat:

Salut TPU.
Doresc sa stiu unde pot gasi o lista cu preturi pentru omologari individuale.
Ma poate ajuta cineva?

Ma intereseaza omologarea unor jante cu 2 inch mai mari, un eleron si o bara custom.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca gasesti online o lista, doar la RAR.
Eleronul, bara si jantele nu necesita omologare, doar dimensiunile anvelopelor trebuie mentionate.
Orientativ, pentru anvelope mentionarea in CIV costa in jur de 150 de lei, daca dimensiunile dorite sunt trecute in omologarea de tip a vehiculului.
Daca nu sunt trecute, procedura e mai complicata, presupune testarea franelor, a stabilitatii si etalonarea vitezometrului. Nu stiu cat costa in aceasta varianta, dar clar e mult mai scump.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eleronul si bara nu trebuie omologate.

jantele mai mari nu ai nicio sansa sa le omologhezi daca producatorul nu le are in certificatul de omologare a modelului

| sierra1 a răspuns:

"Ma intereseaza omologarea unor jante cu 2 inch mai mari"

NU ți le omologhează nimeni așa că revino la ce zice in CIV