| Feitan a întrebat:

este legal si posibil sa pun anvelope de la o firma mai buna pe fata si anvelope de la o firma mai putin buna pe spate avand aceleasi dimensiuni sau trebuie neaparat 4 de la aceeasi firma?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune anvelope de marci diferite, recomandat este sa le ai perechi stanga-dreapta. Adica un tip pe fata (stanga-dreapta), si eventual alt tip pe spate.
Pe spate mai poti desperechea, daca e vorba de o masina cu tractiune fata, dar poti avea dezechilibru la franare. Pe fata este esential sa ai ambele anvelope identice, pentru ca rotile din fata dau directia, si franeaza cel mai mult.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba cu firma. Trebuie sa se incadreze in dimensiunile legale pentru tipul tau de autovehicul.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu iti impune nimeni sa ai toate cauciucuile de la aceeasi firma.Cand schimbi un cauciuc din motive diverse, nu le schimbi si pe celelalte 3 ca sa fie la fel.

| Digikey a răspuns:

Este indicat sa fie identice doar pe aceeasi axa.