| mihaimihai1997 a întrebat:

Salut TPU,
La anul vreau sa imi cumpar un Golf 4 1.6 16V hatchbach. Ce parere aveti despre aceasta masina? O iau ca prima masina pentru ca in 2015 fac 18 ani. Spuneti pareri pro si contra dar argumentate, ca sa stiu de ce sa ma feresc. Banii ii am stransi si de masina si de toate taxele. Golf 4 vreau pentru ca asta imi place de cand aveam 7-8 ani.

42 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorizarile pe benzina de pe Volkswagen Golf sunt slabe, nu au cine stie ce putere, si consuma ulei cam toate. Nu e de speriat, dar sa stii la ce sa te astepti. In schimb, la intretinere iti spun din proprie experienta ca e tot una cu un Logan, nu te stresa, Volkswagen e o Dacie nemteasca, facuta sa-ti permiti sa ii faci revizii peste revizii.
Eu as fi cautat alta marca pentru o masina de oras pe benzina (tot de clasa golfului, nu mai mica), insa daca Golf iti place tie, cumpara-l. Sa te feresti de motorizarea 1.4 16v, e mai slaba decat 1.6 16v, consuma mult, nu are putere si consuma si mult ulei.

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Man,eu detin 1.6 16v de la vw.Adevarat unele consum ulei insa a mea nu consuma gram de ulei si de putere n-am ce spune, e o putere foarte buna pentru 1.6 si am caroseria mai grea ca la golf.
Pentru 1.6 stock
0-100 8.82sec
Vmax 220 km/h, testat de mine, cum am cumparat masina big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu chiar de oras imi trebuie, ca de oras fac 10km pe zi, dar fac mult in afara. 1.4 16V nu vreau eu. Imi mai zicea cineva de aceasta motorizare, dar te rupe la consum. Ce altceva recomanzi?

| Florian20405 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

1.4 16v e bun pentru polo fabia, pentru golfu nu! Caroserie mare si motor mic.
1.6 e numai bun ai putere numa buna(pentru ROmania e numa` bun), adica cel putin eu sunt super multumit de el, am fost impresionat cand m-am urcat si am dat bataie la cai big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu dai exemplu Dacia Logan. Nu am nimic cu tine. Dupa avatar se vede ca esti fan Dacia. Fiecare cu treaba lui, sa nu se creada ca gata, eu am VW si tu Dacia si ce fraier esti tu pe langa mine. Niciodata nu am considerat asta. Am prieteni care au Logan, 1310, tot prieteni imi sunt indiferent de masina, numai ga gusturile nu se discuta. Daca cei de la Dacia puneau tabla mai groasa pe ea si avea ceva dotari mai de doamne ajuta, ABS la toate, air-bag la toate, casetofon la toate si ce mai urmeaza era alta chestie. Cei care vad subiectul sa nu se creada ca sunt anti Dacia.

| mihaimihai1997 explică (pentru Florian20405):

Pentru Polo 1.4 16V e boierie. Pentru mine 1.6 16V e perfect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Megane 1.6 16v sau 1.8 16v. E mult peste Golf la confort, iar daca iei versiunea 1.8 16v, ai in ce baga piciorul.
Sau Audi A4 1.8 (primul model, B5).

| Florian20405 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Excelent! big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Megane...ca exterior zici ca e cioplit cu toporul. De Audi nu mai zic nimic, fiecare isi doreste un Audi. Daca as lua Audi as akege Audi A4 B6 2.4 benzinar sau 1.8T

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Sunt fan Dacia datorita preturilor. Loganul e o faza trecatoare la mine, nu e nicidecum masina visurilor mele. Am avut multe marci pana acum, Loganul a fost un pont, e adevarat, imi place ideea ca-i destul de nou, dar deja ma apasa gandul sa-l marit, nu-i suport 'stabilitatea'. De tabla chiar nu ma plang la ea, si sunt tinichigiu-vopsitor auto, stiu ce-i de viata ei. Ce vrei tu, mai multe dotari in standard, ar insemna sa nu mai fie un cazan low-cost, iar asta le-ar reduce vanzarile. Nu degeaba s-a vandut in toata lumea, e de apreciat ca au mentinut scazute costurile de productie, si nu s-au lasat atrasi de briz-brizuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Asta este, se pare ca avem gusturi diferite. Eu prin meseria mea vad niste table la toate, ma uit doar la siguranta si performante, ca restul se face. Orice hidosenie cumpar, daca lucrez doua saptamani la ea si am macar 7-800 lei pentru vopsea, intoarce lumea capul dupa ea big grin
Megane-ul il recomand pentru ca mi-a placut foarte mult dupa ce am avut ocazia sa merg cu el. De afara nu vezi nimic, si normal ca analizezi aspectul, ca are prea mult plastic, ca-s liniile nu-stiu-cum, dar dupa ce faci o calatorie cu el, si la destinatie parca esti mult mai relaxat decat dupa o calatorie cu un VAG... Incepe sa te doara in cot de liniile ciudate big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Macar bordul ala si manerele interioare de la usi sa fii fost mai de Doamne-ajuta. Loganul e Cazan prima clasa. Sa dai 180 de euro pe un casetofon e extraordinar de mult. Sa platesti bani pe AC, unde la alte masini e dotare de baza e bataie de joc, sau inchidere centralizata. Daca avea dotarile astea era cumparata foarte bine in tara noastra si peste tot.

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu cred asa ceva...Ce ar fi sa comparam Audi S8 cu o caruta la liniile exterioare. Nu conteaza liniile nu?

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce linii are Megane-ul? E ca si cum ai face diferenta dintre Audi S8 si o caruta, ca doar caruta are linii mai urate da are confot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Prietene, vorbesti aiurea. Loganul se cumpara in toata lumea, si se vinde si chiar produce in mai multe tari, sub brandul Nissan, Lada si Renault. Ti-am zis care-i treaba cu dotarile, dar se pare ca nu prea pricepi.
Cat despre liniile Megane-ului, nu am spus ca sunt frumoase, am spus ca e o masina sub acele linii. Nu o compara cu A8, ca eu am trecut de perioada la care judecam masini in care nu am urcat in viata mea, si in plus, daca e sa vorbim de masini de lux, nu m-as uita la Audi-uri, ci la Mercedes. VAG nu prea stie de confort, si nu o spun din poze de pe internet, gandeste-te ca eu lucrez cu masini de ceva ani. Nu zic ca Volkswagen face masini proaste, dar alte brand-uri au calitati pe care nemtii de la VAG nu reusesc sa le copie eficient. Intr-un Megane daca te urci ai sa fii surprins de cate gadgeturi are, si cat de bine se verifica acel motor pana a pleca la drum, iar intr-un passat cu o generatie mai noua abia ai frana de mana la buton, si aia cu probleme.
N-are rost sa stam de vorba, m-am plictisit sa contrazic Volkswagen-lovers. Eu am vazut si am avut ceva masini, am vazut la fiecare ce poate, ma pasioneaza domeniul auto, din asta imi scot banii, insa cand vine vorba de pareri, nu ma feresc sa-mi critic si tigaia de zi cu zi, pe care o conduc si intretin. Drept urmare, grupul VAG ramane in ochii mei o Dacie nemteasca, buna de circulat pentru cei fara pretentii. Audi este doar o forma mai legata si mai bine antifonata de Volkswagen, nimic special. Cand o sa inventeze Volkswagen masina care su&# p&*a, atunci o sa zic si eu ca aia e masina pe care si-o doreste orice barbat. Intre timp, mi-am vandut Octavia (care apropo, era cheala, nu avea nici macar ABS), ca mai apoi sa-mi cumpar Logan cu aproape 400. 000km la bord, fost taxi (care are ABS).
Eu am incheiat discutia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Iau exemplu Solenza ce o detin in momentu de fata
Tabla e varza, in fiecare vara o fac din nou si din nou ( Atentie doar la praguri si la aripi e varza dar in rest n-am cuvinte, gram de rugina nu are de 10 ani in alte locuri gen haion, capota etc) si dacia mea din 2004 are AC, geamuri electrice fata, Servo directie (momentan nu-mi merge trebuie sa o repar) ABS, am un airbag la sofer, am antifonato si nu se mai aude nimic de afara, nici o bataie la tabla la arcuri, telescoape, orice masina ce iti ei o poti face tu cum vrei in limita acordului R.A.R la care trebuie sa omologhezi si un led pus in plus.

Dacia Solenza motor 1.4 MPI are 75 cai putere, eu am modificat evacuarea si i-am bagat 7 cai in plus, motorul are 155.000 km si nu mananca un gram de ulei, iar cu evacuarea nemodfificata 75 cai putere iau 100 la ora cu viteza a doua, si la demaraj e mai buna ca un logan 1.6 16v (contestatima, testatile pe amandoua si veti vedea) iar ca viteza maxima cu 75 cai putere am dat 195km/h, mergea mai mult daca aveam atunci acei 7 cai in plus.
Iati golf 4 ca nu e achizitie rea e masina buna, eu ti-am dat un sfat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptatewinking Meganurile sunt bune, loganul este bun, vorba ta, dec e il cumpara chiar si nemti, eu am urmarit ceva filmari (teste de camera cu diferite dispozitive in trafic sa se vada FPS ) si in traficul din Korea vezi multe loganuri si dasteruri sub insigna de renault, nu degeaba multi prefera Dacia, + ca la noi in Romania gasesti cele mai eftine piese ca doar e tara de origine.

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Degeaba este tara de origine Romania cand motorul este de Renault, doar sigla pe care scrie Dacia.

| mihaimihai1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ia spune ce nu pricep, ca ti-am spus ca nu imi place Logan si tu tot cu Logan o ti? Ca tu nu suporti VAG, ca pentru tine AUDI e o rabla de masina? Bun, uita-te cati oameni folosesc Skoda Octavia 1, 2, 2 FL, Passat, Golf, Bora s.a si uitate cati folosesc Logan. Depaseste numarul VAG, numarul Dacia? Iti spun eu...siguuur ca daaaa

| kar1GaNNN a răspuns:

Eu zic sa o iei, este o masina foarte buna si foarte confortabila in legatura ca interiorul.
Motorul este tare, si nu are probleme.
Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Contra - un cazan vechi si de demult
Pro - atata vreme cat nu-l platesti tu si nu-i platesti nici benzina trebuie sa fii prost sa-l refuzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iti cade o piesa nu costa ca la Logan 1000 Lei ci va costa 3000 Lei, crede-ma o stiu din propria experienta, pe Logan o caseta de directie costa 1400 Lei iar pe un Seat din 2005 costa 14000 Lei, si tot acelasi lucru il face... E corect oare? Iti spun eu ia-ti Logan din 2007 cu bani de pe golf care il ei din 2002-2004 iar la Logan iti permiti sa-l tunezi, pieste eftine, consum de 4% dacal ei diesel, acuma parerea ta la un salariu de 1500 lei nu iti permiti sa intreti un golf 4 ca, cand mai cade cate o piesa iti bagi pl in el de confort

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Logan.Plasticul de pe bord zici ca e carton. Plastic ieftin. Bati in el si suna a gol. Cel mai urat bord. Cand VW scotea climatonic Dacia nu avea ni aeroterma. Geamuri electrice pe spate.....nima. Motor de 1.5 de 68 de cai... zici ca e drujba mea Husqvarna cu benzina 100. Motorul ala de 1.6 MPI are 85CP. Singurul Logan pe care l-as cumpara ar fi cu motor de 1.6 16V 105CP, fara sa tin cont de design, doar de accesibilitate la bani si de cat de practica e, in rest de Logan sa nu aud. Daca vrei iti zic mai multe pe vreun site de socializare sau ceva de genul.

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Ai Logan sau ceva de genul? Acum depinde si cum iei Golful, ca daca il prinzi nerulat in tara si cu 170000-180000km e destul de bun.

| Florian20405 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Avem cam aceeasi parere despre logan.
1.6 mpi are 90 cp si da 1.6 16v si 1.5 dci 85 de cai sunt cele mai bune, dar nu mai bune si puternice ca volkswagen big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Eu am acuma Dacia Solenza, si pusa la punct, cu tuning crede-ma ca cei din orasu meu micut ma invideaza, e bun Golf 4 si eu mi-as dori insa sunt piesele scumpe, si e masina de masina golf. Insa fiecare cu parerea lui, dacia mea de 1.4 mp 75 cp consuma 7-8-10 chiar, dar cand imi bat arcurile sau ceva defectiuni la motor o pun pe butuci sau o bag in garaj si in 2-3 zile e ca si noua, insa la golf 4 daca ai umblat numai sa dai capacul jos de la motor, nu mai sti sal pui la loc, de asta eu prefer Dacia, daca tu ai bani si iti permiti ca la fiecare "bataie" sau la o defectiune minora sa mergi la service autorizat sa le platesti lor manopera uriasa( fiind firma ei platesc taxe catre stat si de acea au preturi ff mari) naaa.
Tu decizi daca vei avea grija de ea si nu vei face ca mine sa ma laud sa o ambalez la 5000-6000 ture, te tine mult ca e calitate nemteasca si nu se strica asa usor piesele, dar daca bagi presiune pe piese, orice piesa se strica, si golf 4 1.6 consuma mai putin ca logan 1.6winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Nu am logan insa va fi urmatoarea mea masina, si da daca ei Golf 4 la 200.000 KM el inca e foarte bun, piesele avand calitate nemteasca, daca stii cum spun. Nu compari o piesa romaneasca, franceza cu una nemteasca, insa la asigurare, ia scrie pe google calculator asigurari, si pune ce ai pe golf 4 si ce ai pe un logan, va fi o diferenta destul de mare

| mihaimihai1997 explică (pentru Florian20405):

Nici confortul nu se discuta. Pai unele Golfuri au scaune Recaro Sport. De Klimatronic nici nu mai zic. Mergi ca omul in masina si vara la 40 de grade afara tu ai 22 daca vrei. De design nici nu mai vorbim. Acum 10-11 ani sa scoto asemenea masini...lux. big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Mie cel putin nu imi plac masinile din franta sau alte tari. Nu fac referire la tine ca ai Dacia. Doamne fereste, Daca omul de atat are bani atat isi cumpara. Mie imi plac masinile nemtesti in afara de Opel. Stai linistit, crezi ca numai tu de dai mare, oricine se da mare la inceput ca are masina si pleaca cu scartz, sau o tine in 5000-6000.

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Stiu cum e si cu astea ca te ustura la portofel sau la buzunar, depinde ce preferilaughing, dar ca masina de burlac, mai ales la 18 ani prefer Golf 4 Hatchback. Pe urma poate trec la Berline.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Nu te-ai gandit la Opel Corsa C? mi se pare mai dragut decat Golf 4 la design, arunca o privire si ca pret sa stii ca cam duce 1:1

| mihaimihai1997 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste. Nu ma vad in Corsa. Ma si gandesc cum mi-ar sta mie la 1.87m intr-o Corsa. Nu pot sa imi imaginez cum as arata in ea...laughing) Ea e frumoasa ca masina, dar pentru oameni mai scunzi. Mai mult ma atrage VW Polo 6v2, ca 6v1 e cam invechit. Opel-ul nu imi place.

| mihaimihai1997 explică (pentru mihaimihai1997):

6n2 ma scuzi, ma gandeam la 16V si din cauza aia am pus V in loc de N

| Florian20405 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Volkswagen e volkswagen fratioare, ai comfort ai ce vrei de la o masina adevarata.Nu masini frantuzesti, nu le critic insa cat de tampit sa fii sa compari o masina frantuzeasca cu un nemteasca la putere, comfort si rezistenta?
Ma rog, eu din 2010 detin volkswagen(adica platforma lu` vw, pe o skoda, acum pe un seat) si m-am convins ce fel de masini sunt.Pai cand vw avea climatronic, renault nu stia ce e aia janta de aliaj pe 16". laughing

| mihaimihai1997 explică (pentru Florian20405):

Only Tabla laughing))) in fine...n-am nimic cu nimeni, dar ce fac nemtii tine si peste 50 de ani, nu peste 11 cum e Golf 4, iar despre jenti, pai ce jenti avea Passat-ul din 2002, sau Bora sau Golf, ma refer la cele de aliaj ca de tabla sunt satul

| Florian20405 a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Depinde cum este intretinuta acea masinawinking
Fabia TDI 999.999 km, daca ai vazut acel record.
Eu cu 1.6 16v am consum de 5.0 mers normal, si de tras trage calumeaa big grin

| mihaimihai1997 explică (pentru Florian20405):

Sa stii ca nici benzina nu e rea. De record stiu eu cu Octavia TDI ALH 90CP care se apropie de 1.000.000 si n-a vazut decat ulei, filtre, telescoape spate si telescoape portbagaj, atat si are 9 ani de cand este folosita in tara+4 ani folosita in Germania. Ce mai vrei. 1.000.000 km as fi extraordinar de multumit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mihaimihai1997):

''Logan.Plasticul de pe bord zici ca e carton. Plastic ieftin. Bati in el si suna a gol. Cel mai urat bord.''

Dupa ce ca n-ai pus in viata ta osu la munca mai ai si pretentii. La varsta ta nici macar nu e normal sa ai masina, o primesti din cauza faptului ca parintii tai habar n-au sa-ti dea educatie. Pe banii tai care practic nu exista nici plasticu ala de suna a gol nu ti l-ai permite. N-ai deloc valoarea banului, ai doar pretentii nefondate.

| Florian20405 a răspuns:

Golf 4 e o masina foarte buna, iti recomand sa-ti achizitonezi o astfel de masina, dar nu la inceput.
Recomand mai degraba un matiz sau corsa de inceput.
Strict la golf 4 e o masina fiabila, consum mic(cel putin eu am un consum foarte mic) si putere buna.
Pana acum in momentu de fata am schimbat numai o distributie.(detin toledo 16v acelasi motor dupa golf)
Deci masina e buna dar cert e ca nu e buna pentru incepatori parerea mea.
Daca iti iei sa ai grija de ea sunt masini foarte bune!
Bafta!

| mihaimihai1997 explică (pentru Florian20405):

Frumoase si Toledo si Leon. Matiz sau Corsa nu. Pai ce fac merg cu cutia de chibrituri de 800 cmc Matiz? De Corsa mai zici dar la mine Golful e prima optiune. Din ce cauza nu e buna pentru incepatori?

| Salu134 a răspuns:

Mie imi plac foarte tare.Sunt chiar bune merita unu. Pina la anul inca vor scade din pret.

| afomatic a răspuns:

Fratioarr si mie ami plac de la prima masina care am conduso era un golf 4 tunat crede-ma ca ma sinteam ca an paradis...iau cai smechera ..astai parere mia