| andreimădă00 a întrebat:

Salut am 18 ani si doresc sa imi cumpar prima masina:
Ce parere aveti de:
http://www.autovit.ro/opel-astra-C34636113.html
Si
http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35209419.html
Pareri si daca aveti alte masini va rog sa imi spuneti.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, un Golf 4 TDI e greu de egalat, daca vorbim de masini diesel. Pretul la al tau insa e exagerat.
In al 2-lea rand, Opel Astra pe benzina e o super-masina ieftina, ai tot ce vrei in ea + fata de Golf are o tinuta de drum foarte sportiva.
Pentru un incepator, as recomanda o Astra G, eventual hatchback, cu motor de 1.2-1.4, sau 1.6.
Golf 4 pe benzina nu recomand in nici un caz, e mult mai ok Loganul, iar cele diesel au rulaje mari, si apar tot soiul de probleme, in special cu electronica, EGR-controlul turbinei, iar al tau e si cu tehnologie pomp-duse, care au injectoarele slabe si consumul ceva mai maricel.

| MariusF23 a răspuns:

Parerea mea, masinile astea sunt prea mari, o sa ai probleme la parcare. Ti-as recomanda varianta hatchback. Intr-adevar, nu e mai practica decat break-ul, dar e mai ok pentru fataiala prin oras. Prefer Astra.