| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Ma lamureste si pe mine cineva cu preturile la asigurarile auto?
Am 21 de ani si de 6 luni detin o Skoda Octavia 2 motor 1. 9tdi 105cp, iar asigurarea (city insurance) am facut-o pe 6 luni, pe numele meu pe suma de 900 si ceva lei.
Acum, avand in vedere falimentul firmei si preturile ridicate, as dori sa trec masina pe numele altcuiva.
Intrebarea mea este, am parte de o modificare substantiala a plății doar daca o trec pe numele cuiva cu vechime ca sofer sau pot sa o trec si pe numele cuiva in varsta, dar fara permis? Eu personal, nu cred ca a doua varianta e posibila, dar aud fel de fel de variante si sper sa ma lamuriti voi.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza vechimea ca sofer, conteaza varsta proprietarului. Nu e relevant daca are permis sau nu.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să vinzi mașina cuiva din grupa de vârstă cu tarifele cele mai mici. Nu contează dacă are sau nu permis.

| sierra1 a răspuns:

Transferul din acte și vizita la rar și... și... nu cred că acoperă eventuala economie la rca. Plus că nefiind pe numele tău, poate naște și alte chestii