| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut TPU, o idee de ce poate scoate masina fum negru (putin) la accelerare si imi apar abs si esp in bord? Dar dupa ceva timp se sting? Nu e bateria, am verificat-o. Am un polo 1. 4tdi din 2008.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fumul negru nu e grav, si poate avea mai multe cauze. Poate fi doar cenusa adunata in evacuare, de exemplu. Sau poate fi o problema legata de alimentarea cu aer: scapari pe la furtune ori galerie, sau senzori MAF ori MAP defecti.
Alta posibila cauza ar fi legata de injectoare, insa negru inseamna prea multa motorina injectata. Albul albastrui este de rau, negru inseamna doar ca a exagerat putin cu cantitatea.
ABS si ESP aprinse la pornirea motorului inseamna o tensiune a bateriei ceva mai slaba. Poate insemna ca se apropie de sfarsitul vietii (bateria), sau ca folosesti prea mult curent, si mergi prea putin cu masina, deci se incarca prea putin.

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Este diesel nu are filtru de particule este normal sa scoata putin fum negru la accelerare brusca care inseamna motorina nearsa.
Cu abs si esp este alta poveste, poate ti-a patinat la plecare

| Hkhtfcvhu explică (pentru KovacsB):

Are masina dpf

| KovacsB a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Poate a avut. Cand are dpf nu scoate fum negru.