| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut TPU, oare știe cineva ce sonsun ar avea un fiat punto 2002 1.2 benzina?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Conteaza daca este manuala sau automata in primul rand
am ales Fiat Punto II (188)motorizarea 1200 cm3 (1.2 litri) benzina de 80 CP pentru exemplificare
producatorul da (pe vechile standarde de masurare!) aceste valori pentru versiunea manuala:

Consumul de combustibil - urban 7.6 l/100 km
Consumul de combustibil - extra-urban 5 l/100 km
Consumul de combustibil - mixt 6 l/100 km

iar pentru automata :
Consumul de combustibil - urban 8.4 l/100 km
Consumul de combustibil - extra-urban 5.5 l/100 km
Consumul de combustibil - mixt 6.5 l/100 km

in realitate consumul ar putea fi ceva mai mare pentru fiecare sectiune in parte cu minim 1 litru/100 km
adica la versiunea manuala consum urban 7.6 l/100 pe real ar fi lejer 8.6l/100 km

trebuie luat in calcul si vechimea unui autovehicul cand vorbim de consum si mai ales intretinerea lui.
o masina pe benzina ce are +200k km reali nu va consuma la fel ca atunci cand era noua mai ales daca nu a fost intretinuta exemplar!

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Între 5,5 și 6%.