| TheAnonimUser a întrebat:

Salut am un Fiat Punto de 1.1 si de ceva vreme a inceput sa trepideze/dea rateuri atunci cand aceelerez stie cineva care e problema? Poate fii benzina proasta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut un Punto 1.1 la reparat, care mergea foarte prost, baga benzina in ulei, dadea rateuri...
Dupa cateva ore de 'scarpinaturi', cu 4 mecanici de fata, s-a descoperit o saiba cazuta de la capacul curelei de distributie, in interior, care avea urma pe ea de 'dinti'. Fusese prinsa de curea, si cand a ajuns pe o rola, a patinat 2-3 dinti, si nu se mai sincronizau bine supapele cu pistoanele.
S-a pus la punct distributia, si s-a rezolvat.
Acum nu se stie ce are a ta... Poate fi clapeta de aer, ceva la aprindere, poate fi si benzina...
Alimenteaza cu alta benzina prima data, vezi daca merge bine. Daca ai luat din peco serios, eu zic ca pierzi vremea, nu am auzit de cazuri cu benzina proasta, de la peco-uri gen Petrom, Rompetrol, OMV...