| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, recent mi-am montat niste becuri de proiectoare de culoare galbena 3200K, bate un galben galben rau, faza e ca vreau sa va intreb, cat de legal este sa ai astfel de becuri montate pe masina? Sper ca macar pe timp de ceata sa poata fi folosite

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este ilegal sa modifici sistemul de iluminare a masinii. Si becurile de alta culoare asta inseamna

| sierra1 a răspuns:

Vești proaste: legea nu-ți permite modificări de genul ăsta!

| Frank51 a răspuns:

Lumina galbenă este buna pentru ceață, de fapt nici măcar nu este galbenă, ci are o temperatură exact potrivită atât pentru lumină de zi cât și pentru ceață. Din câte știu, nu contează de temperatură alegi, ci doar să fie omologate pentru sistemul tău de iluminare.

| Mirel4412 a răspuns:

Orice proiector, reflector off-road suplimentar montat pe masina, trebuie sa fie instalat in fata axului soferului si sa fie actionat de la maneta de faza lunga a masinii. Atunci cand folosestk proiectoare off-road, in afara drumurilor publice, nu ai nicio restrictie. Daca folosesti proiectoare pe drumurile publice, ai obligatia sa iti montatezi protectii pe aceste proiectoare, gen capac sau acoperitoare. Un alt amanunt tehnic de luat in considerare este ca acele proiectoare care sunt folosite on-road, nu au voie sa depaseasca puterea de 55W. Orice proiector cu o putere de peste 55W este destinat exclusiv utilizarii off-road.

La achizitionarea unui proiector auxiliar, recomand sa alegi unul omologat UE, cu bec de 55W si kit de instalare. Un astfel de proiector este Sirius 890, care este solutia ideala in cazul celor pasionati de off-road. Acest tip de proiectoare au un design cu stil, carcasa de protectie si aparatoare cromate. Daca vrei proiectoare clasice, poti alege reflectoarele Pick-Up.ro 2100, simple, cu becuri de 55W si cu omologare UE. Acestea sunt echipate cu carcase de plastic de protective pentru perioadele in care nu sunt foloste. Daca esti in cautarea de proiectoare ieftine si eficiente, atunci modelul 2100 reprezinta o solutie buna...

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

"Sper ca măcar pe timp de ceață sa fie folosite"...deci tu ești unul dintre ăia care merg cu proiectoarele pornite non-stop.

Prietene, scopul unui proiector este sa fie utilizat DOAR in condiții de vizibilitate redusă(ceață, ploaie, ninsoare, etc.)...ATÂT! Cine oare va da permis?
Că orbiți pe toată lumea, alea nu au reglaj.
Si da, e normal să fie galben, pe ceață este mai vizibil!