| Daniel_Ionut_1996_GZrw a întrebat:

ştie cineva cât costă metrul pătrat de piele şi alcantara pentru McLaren mulțumesc.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Materialul a fost creat în 1970 de către Miyoshi Okamoto, un cercetător de la compania chimică japoneză Toray Industries, ca o variantă a unui alt produs al lor, Ultrasuede, apărut cam în acelaşi timp.

În anul 1972 grupul ENI - Italia, activ în domeniile energiei şi petrochimiei şi Toray Industries au creat Alcantara S.p.A. cu scopul de a produce şi distribui acest material. De atunci, acest material de acoperire, rezultat al unei tehnologii unice, a fost distribuit în întreaga lume.

Sediul social al Alcantara SpA este la Milano, iar uzina de producere este la Nera Montoro (Terni), în Umbria.