| Puffy93 a întrebat:

Stie cumva careva care e capacitatea maxima a motorului pentru A2? Si cam pana la ce viteza ajunge?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Categoria A2: motocicleta cu puterea maxima pina in 35 Kw, cu un raport putere/greutate care nu depaseste 0, 2kw/kg si care nu sunt derivate dintr-un vehicul avand mai mult de dubla putere/masa respective, ce depaseste 100km/h virsta minima 18 ani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), la categoria A2 se incadreaza, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"