| Blagandrey a întrebat:

Stiti cumva aproximativ cat ar putea consuma un motor de 110cp benzina? (peugeot 206)

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pe 206 motorizare de 110 CP are consumul undeva in jur de 5 afara, dar daca fugi cu ea in disperare ajunge is la 7-8 lejer afara, eu ma refer consum la viteza de croaziera si in oras depinde de aglomeratie si de stilul de mers, de cum schimbi, dar undeva la 8-9, daca mergi mai agresiv si schimbi cu motorul turat ajunge si in oras pe undeva pe la 11 litri.

P.S.
Cifrele astea sunt date la o masina intretinuta cum trebuie, cu cauciucuri adecvate, cu o incarcatura corespunzatoare nu sa pui o tona pe ea sa o umplii cu ciment si plumb, cu roti echilibrate, injectoare, bujii, fise, pompa filtre si asa mai departe curatate si intretinute, cu benzina buna bagata in ea nu din aia la 4 lei luata de la nea Tagartza din colt, deci in exploatare ideala!

| darrio2007 a răspuns:

In jur de 5-5, 5 la suta in afara orasului si 8, 5-9 la suta in oras.Mai conteaza si stilul de mers.La o conducere mai agresiva consumul poate creste mai mult.

| Homye18 a răspuns:

Salut, poti intreba producatorul de cat poate consuma vehiculul. Dar iti va oferi un consum stabilit conform unor standarde. In realitate, acest consum poate fi diferit de ce iti ofera producatorul. In exploatare consumul de combustibil la 100 km rulati, urban, rural, iarna, vara, difera pentru fiecare automobil, in functie de mai multe elemente specifice fiecarui automobil / posesor auto, cum ar fi : maniera de conducere, conditiile de exploatare, încarcare, conditii de drum, conditii atmosferice, calitate combustibil, intretinere automobil, instalatia de aer conditionat, etc.

| IMC90 a răspuns:

Nu puterea stabileste consumul, ci in primul rand cilindreea. Si, desigur, ingineria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Undeva la 6.5 in afara si 9 in oras, dar depinde de sofer, daca mergi cu clima sau nu, daca masina are probleme, daca ii pui benzina de 95 sau 98 etc.

| VladutzOne a răspuns:

La un motor de 110cp, si mai ales de peugeot consumul mediu e in jur de 6.5-7%...depinde de stilul de condus...in afara se duce la 5.5-6 iar in oras creste cam la 9-9.5%