| cossmy a întrebat:

Am si eu un Peugeot 307 din 2006, 1.6, 110Cp...de ceva vreme, la relanti undeva in partea dreapta se aude un pacanit ritmic, parca ar fi o rotitza descentrata pe la motor. Distributia nu e, am suspectat electrovana aia de reciclare a vaporilor de benzina(parca asta face, nu mai stiu sigur), insa de afara, cu urechea acolo, nu se aude nimic. Am pus'o pe tester, nu apare absolut nici o eroare, insa zgomotul nu a fost prezent pana acum. Are cineva vreo idee ce ar putea fi? mersihappy

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Desfaci cureaua de accesorii,pornesti motorul si vezi daca dispare pacanitul. Daca dispare verifica AC,ALTERNATORUL, P. DIRECTIE, INTINZATORUL ETC.Vezi si fulia de motor ca de obicei se duce cauciucul de la ea.Bafta!

| cossmy explică:

Am specificat la inceput. Tocmai, in mers nu se aude, ci la RELANTI. Si nu conteaza daca motorul e cald sau rece, ba chiar e mai pronuntat cand e cald.thinking

| bogdan3vl a răspuns:

Poate e vre un rulment de la roate din fata dreapta daca zici ca in mers se aude si pe loc nu se mai aude sau in cel mai rau caz o fi planetara tot din dreapta dar nu cred tot rulmentu cred ca e
funda si vot plsbig grin