| ConstantinAlexandru599 a întrebat:

Salut TPU. Vin si eu cu o intrebare. Un prieten are Renault Clio 3 si la manerele exterioare are un patrat negru si nu stim functionalitatea lui, daca cineva stie si doreste sa omoare o curiozitate ii dorim multa sanatate big grin

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, numai are cartea tehnica a masinii? Cauta modelul pe google si vezi descrierea masinii din ce an este masina? Sau in ultimul rind o vizita la un servis autorizat va rezolva problema curiozitatea ca cei de acolo se pricep stiu ei toate modelele si vei afla la ce foloseste acel pătrat, ai zis la mînerele exterioare ale usilor? Ca nu ai specificat clar unde sunt pozitionate aceste pătrate negre, poate sunt sisteme de autoblocare a usilor, daca nu pui o poza sa le vedem nu putem ghicii ca i ti dai seama cate modele de Renault Clio sunt, al prietenului din ce an este acest Renault?

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Este model keyless go/entry.
Butonul face parte din sistemul Smart SKS.
Dacă nu ai cardul la îndemână și vrei să deschizi ușa, dar nu știi unde este cardul, sistemul caută cardul. Dacă acesta se află într-o zonă apropiată (maxim 1, 5m), softul o va recunoaște și îți va debloca ușa. Poate cardul este prin bagaje, pe lângă mașină, dar nu știi exact unde.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Probabil ceva pentru protecție, nu cred că are altă utilitate