| TsonPing a întrebat:

Vreau sa-mi înscriu mașina, aș vrea sa-mi spuneți daca știți: Pe ce perioadă se elibereaza numerele rosi, din cate am inteles acum se pot elibera pe 90 zile.
Știți in ce constă numerele rosi? Daca am Asigurarea inclusa si Vinieta pe Romania?
De ce acte am nevoie?
Cat de mult trebuie sa astept pentru programare la rar pentru nr finale? Si daca le pot face la Urgență?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numerele rosii se dau la masinile noi sau la cele aduse din afara pe maxim 90 zile.
Asigurarea trebuie sa o platesti normal ca la orice masina.
Vignieta nu ai nevoie pentru numere rosii.
Nr finale se dau la politie nu la RAR si nu poti plati nicio urgenta trebuie sa iti respecti programarea

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Numerele rosii se elibereaza pe 90 de zile.
Constau intr-un set de placute si o autorizatie de circulatie provizorie.
Asigurarea nu este inclusa, trebuie sa iti faci asigurare in vederea inmatricularii pe minim 3 luni. Aceasta se va face pe seria de sasiu si la unele societati va fi restrictionata pe alte tari. Recomandat este sa o faci insa pe 6 sau 12 luni, intrucat va fi valabila si dupa inmatricularea definitiva. Pentru a iesi din tara, dupa primirea certificatului de inmatriculare poti cere inscrierea numarului de inmatriculare in aceasta polita si ridicarea restrictiilor.
Rovinieta nu se plateste decat pentru masinile inmatriculate, la numere rosii nu este necesara.
Actele necesare pentru numere rosii sunt briefurile (in majoritatea judetelor se cer si traduceri), documentul de provenienta (contract sau factura), copie RCA, cartea de identitate original si copie, cerere tip, taxa de emitere (13 lei) si contravaloarea placutelor (40 lei).
Programarea la RAR difera de la un judet la altul, teoretic ar trebui sa te incadrezi in cele 3 luni. Oficial nu exista taxa de urgenta, dar ca peste tot, exista si oameni descurcareti...