| Tudor_2273 a întrebat:

Buna ziua,

Stiu ca pare o intrebare stupida poate, dar ce acte trebuie sa am la mine ca sa intru in Ungaria cu masina (din Romania). Am mers prin strainatate dar pana acum, nu a trebuit sa conduc eu. Am inteles ca imi trebuie asigurarea, si vinieta (care nu stiu de unde se cumpara). Imi mai trebuie si alte acte sau trebuie sa platesc vreo taxa?

Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai actul de identitate, permisul de conducere, actele masinii (certificatul de inmatriculare cu talonul de inspectie tehnica) si documentele de asigurare - asigurarea civila si cartea verde. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Vinieta aia eu si iubitu am luat-o din vama.

| danaG a răspuns:

Vinieta se cumpara de la 1 benzinarie la intrare in ungaria, sau in facut pe unde intri, in 1 loc de dupa vama(poti sa intrebi si pe cei de la vama),permisul, actele masinii, asigurarea si pasaportul sau buletinul! a...si bani de spaga la vamesi!laughing

| Isabela96 a răspuns:

Trebuie sa ai actul tau de indentitate (buletinul) si actele masini dar si permisul tau de conducere.
Nu trebuie sa platesti nici o taxa doar daca depasesti un anumit numar de bagaje.
Iar daca pleci undeva mai departe cum ar fi Londra ai nevoie de pasaport asa doar in Ungaria ai nevoie doar de buletin.

| xXxRaduxXx a răspuns:

Iti trebuie cartea verde, asigurare iar daca vrei sa mergi pe autostrada trebuie sa cumperi vinieta care o gasesti la orice benzinarie( le dai nr de la masina si ei baga in calculator nu primesti nici o eticheta din aia ce o pui pe parbriz). cea mai mica parca este de 4 zile si costa aproximativ 10 euro.Ar fi bine sa platesti in forinti ca altfel daca platesti cu euro iti considera euro la un curs de 2 ori mai mic decat cel real.