| Patronu1 a întrebat:

vreau și eu sa știu dacă pentru o bicicleta pe care pun un kit de motor de 49cc îmi trebuie itp/înmatriculare/RCA ca și pentru un moped. Am permis AM bineînțeles dar vad pe multă lume în oraș ca merge cu asa ceva și unii spun ca trebuie dar nu am văzut la nimeni nici măcar un număr galben. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| GicaGigekGica a răspuns:

Moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;

pe scurt - dacă vehiculul atinge între 25 km/h dar sub 45 km/h, nu e necesară înscrierea lui în circulaţie.

2 răspunsuri:
| Patronu1 explică (pentru GicaGigekGica):

Asta voiam sa aud. Se conduce cu permis AM sau îl port cu mine degeaba?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Patronu1):

Nu cred ca trebuie