| Alexutzu_Alex_1999 a întrebat:

Heei TPU. Vreau sa stiu si eu sigur daca trebuie permis pentru un moped gen piaggio. ca mi-a zis cineva de la politie ca nu trebuie ca e ca bicicleta electrica nu depaseste de 40 la h

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu permis pentru moped, respectiv categoria AM. Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
""6. autovehicul - orice vehicul echipat, prin construcţie, cu un motor cu propulsie, în scopul deplasării pe drum. Mopedele, troleibuzele şi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule."
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie bre bicicleta electrica cand are motor pe benzina? Si da iti trebuie permis cat AM daca e sub 49cmc

| 13 a răspuns:

Nu e adevarat. In prezent ca sa ai dreptul sa conduci un moped ai nevoie de categoria AM pe permisul de conducere, care sa dovedeasca faptul ca esti la termen cu regulile de circulatie. Cel mai repede o sa poti conduce moped la 16 ani daca faci categoria A1 unde ti se ofera automat si categoria Am. Bafta