| AdiMihai25 a întrebat:

Salut tuturor.
Am luat masina din service, am facut schimbul de ulei, filtre, antigel etc.
Si am scos masina la drum lung, am turnat o un pic sa desfund injectoarele, turbina etc.
E vreun pericol sau ceva gresit daca uneori mai iesim la drum lung si mergem cu a 5 in 4500 turatii, strângem un pic mai mult de motor?
Funda, Răspuns concret!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Depinde ce motorizare ai, banuiesc ca e pe diesel si acei 4500 rpm sunt multisori dar depinde unde ai linia rosie, daca e ocazional nu e nicio problema.
Eu am o benzinara unde linia rosie e la 7000 rpm, nu am dus-o niciodata acolo caci cu toti avem limitatoare pentru asa ceva, dar am dus-o in 6800, insa nu prea des, o data la cateva luni.
Trebuie sa intelegi ca ducerea masinii in turatii inalte des duce la o uzura rapida a internelor motorului, insa daca e facuta foarte rar sau mai deloc nu vad nicio problema.
Deci daca ai pus toate noi, ulei tot ce trebuie si ai si turbo bun si interne neuzate mult nu iti face nicio problema!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti dar nu o tine prea mult, 4500 rpm este destul de mult, e de ajuns sa fi in viteza a 5-a, parerea mea.