| Paun_Catalin_1998_vwPV a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o intrebare, am 19 ani si sunt in Anglia, daca imi iau permis provizoriu (L) si imi iau un motor, pot sa il conduc şi în Romania? Eu am permis categoria B. Mersi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B poti conduce legal in Romania doar motociclete care se incadreaza la categoria moped, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
In Romania nu sunt recunoscute permisele provizorii, din cate stiu, cu acest tip de permis, poti conduce doar pe teritoriul tarii in care l-ai obtinut.

| Paun_Catalin_1998_vwPV explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult, inseamna ca trebuie sa mai astept cativa ani ca sa iau permisul de motor

| Ioandelasal a răspuns (pentru Paun_Catalin_1998_vwPV):

Nu trebuie sa astepti multi ani. La 19 ani poti obtine permis de categoria A2.