| Iulian101820 a întrebat:

Unchiul meu cumparat o motosapa in 4 timpi. Si vecinul meu are tot aceeasi motosapa si unchiul meu a bagat in benzina ulei in 2 timpi rosu, iar vecinul nu a bagat si normal nu trebuia. Motosapa vecinului nu se aude bine deloc, se aude odata mai tare, odata mai incet, adica nu se aude uniform. Eu ce sa fac? Sa bag ulei inn2 t avand in vedere ca ea e in 4t?

3 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Daca este in 4 timpi nu se baga nimic in benzina.Are buson de ulei la motor unde se pune un ulei de motor cam 1litru si se inlocuieste o data pe an.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind in 4t nu trebuie sa bagi ulei, dar daca vrei sa te tina segmentii mai mult, poti sa bagi vreo 5-10ml de ulei de amestec, in benzina. S-ar putea sa mearga mai bine.

Bula
| Bula a răspuns:

La motoarele in 2 timpi este obligatoriu amestecul de ulei in benzina, in proportia indicata de fabricantul motorului.
La motoarele in 4 timpi, ungerea se face separat, fiind necesara cantitate foarte mica (fata de motoarele in 2 timpi).