| Cryzy a întrebat:

Hey. Mi-am luat un "sistem" Genius SW-5.1 1505 cu 47W(Subwoofer 17W+5 sateliti), 220 -240 V si nu se aude bassul mai deloc. Asa trebuie sa fie sau trebuie sa se auda mai tare? Trebuia sa bag cu totu' urechea in el ca sa aud ceva foarte incet. Il am bagat la laptop si merg numai 2 boxe. Are asta vreo legatura? Ce pot sa fac cu bassul sa se auda? Cateodata nu se aude deloc, nici macar asa incet.si cand pun muzica nu se simte nu se aude deloc e ca si cum nu as avea, si il am la maxim dat.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Conecteaza sistemul 5. 1 la iesirea HDMI, laptopul este dotat direct cu o placa audio 5. 1/7. 1 sau SPDIF out in 5. 1? Prin SPDIF ai parte de 5. 1 la tot ce inseamna stream AC-3 si DTS - adica DVD-uri, DIVX cu AC-3 (sunt destul de multe), si filme HD -. mkv-uri.

In afara de filme iesirea SPDIF e stereo, deci nu ai 5. 1 si la jocuri decat daca ai o placa de sunet ca stie sa creeze un stream Dolby Digital in timp real, ceea ce se cheama Dolby Digital Live. Sper ca ai inteles! succes!

| Cryzy explică:

Nu am inteles nimic big grin

| MariusA99999 a răspuns:

Pai. din cate am inteles eu suboofer-ul are 17W+5 sateliti
Acei sateliti nu sunt pentru bass, prin ei se aude muzica dorita de tine...si acum problema ta. Bassul cateodata nu prea se aude ca poate e si din cauza melodiei dar in cazul tau sunt Watii (W) nu ai suficienti wati pentru bass, deci cu cati wati ai mai multi cu atat de bine se aude bassul. Dar tu ai prea putini
Sper ca ti-am fost de folos happy