| MeMe123 a întrebat:

Salut! Vreau sa achizitionez o masina si as vrea sa pun aceleasi numere de inmatriculare pe care le am pe cea de acum. Ideea este ca pana nu imi iau noua masina nu vreau sa o vand pe cea pe care o am acum. Dupa achizitionarea masinii atunci o voi pune in vanzare pe cea veche. Cum pot sa procedez, legal, pentru a pastra numerele actuale, fara a vinde in prealabil masina veche? Exista solutii? Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Soliciti la DRPCIV schimbarea numarului de inmatriculare la msina veche si platesti taxa de rezervare.
Cand inmatriculezi masina noua, pui la dosar chitanta de rezervare.
Sunt cateva taxe de platit, dar toate sunt modice, plus ca nu mai platesti taxa de numar preferențial si nici placutele pentru noua masina.
Radierea nu te împiedică cu nimic la reînmatriculare, procedura este exact aceeasi ca si la o masina înmatriculată, dar problema e ca nu poti utiliza masina.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o solutie dar aceasta va crea probleme cand vei vrea sa vinzi actuala masina.
Poti solicita radierea din circulatie a actualei masini si atribuirea numerelor la noua masina, punand la pastrare masina actuala.
Nu o vei putea apoi misca din locul de pastrare decat pe platforma si o vei vinde mai greu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine pune i alt numar de inmatriculare ca riști sa nu o mai vinzi niciodata pe asta veche daca o radiezi, mai bine vinde o intîi pe asta si cu banii luati pe ea mai strîngi sau faci credit la banca si i ei alta masina nouă cu alte numere noi.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Iti ei noua mașina ear cand o vinzi pe a 2a noul proprietar sa schimbe nmr