| ReHo a întrebat:

Salut! Vreau sa stiu care dintre cele doua masini are prioritate. POZA:https://imgur.com/a/EK64uWl

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Intersectie – orice încrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea.
https://www.drpciv-romania.ro/Resources/Images//codul-rutier-2020.pdf

O intersectie poate avea 3 cai (jonctiune in T, cum e situatia noastra), 4 cai (rascruce) sau mai multe.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Intersec%C8%9Bie

Deci in poza avem o intersectie.
In legislatie nu scrie nimic de faptul ca cei care "perturba" o artera rectilinie pierd prioritatea. Scrie doar despre faptul ca unele categorii de drumuri au prioritate fata de altele la intersectii.
Chiar am o intersectie in zona in care drumul principal continua la dreapta, nu inainte. E semnalizata, cum sunt de parere ca toate intersectiile de acest gen ar trebui sa fie.

Daca drumurile ar fi de aceeasi categorie s-ar aplica prioritatea de dreapta. Dar in cazul nostru nu sunt (cel putin presupunem ca nu sunt).

14 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Teoretic : Daca nu sunt alte semne si drumurile sunt de aceeasi categorie atunci se acorda prioritate de dreapta. Deci rosu ar avea prioritate. Daca drumurile sunt de categorie diferita au prioritate cei de pe drumul prioritar (albastru are prioritate)

In Romania gasesti multe intersectii in care sunt montate indicatoare doar pe drumul fara prioritate sau nu sunt montate deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru are prioritate.

Explicația:

https://www.scoalarutiera.ro/......prioritate

Se vede că cele 2 drumuri fac parte din categorii diferite, rosu având doar o bandă pe sens, deci e ori drum local, ori o intrare către ceva, caz în care deja nu-i mai drum public.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

In practica sunt complet de acord cu tine. Ai dreptate.

Totusi sunt de parere ca ar trebui semnalizata corespunzator intersectia respectiva. Asa trebuie sa presupunem ca drumurile respective sunt de prioritate diferita.

Daca am avea o simpla schita, cum sunt multe intrebari teoretice la sala, atunci s-ar acorda prioritate de dreapta.
Exemplu clar :
https://soferonline.ro/img/question/1438361667.jpg? v45
Ordinea de trecere : verde, motocicleta, rosu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Așa-i, mai bine să fie semnalizate

| badpanda a răspuns:

Albastru clar.
Daca trebuie sa dai prioritate la toti cei care ies dintre blocuri traversezi orasul in doua zile.
Probabil exista vreun semn la cativa km inainte unde scrie drum cu prioritate. N-au stat sa-l reaminteasca la fiecare intersectie deoarece aveti un primar prapadit.

| Savu4iosif a răspuns:

Cu siguranta ce albastra, cea rosie trebuie sa astepte ca sa intre.

| OpenMaind a răspuns:

Masina albastra nu are nici un motiv sa se opreasca. Deci aia rosie da prioritate.

| ReHo explică (pentru OpenMaind):

De ce?

| OpenMaind a răspuns (pentru ReHo):

Parerea mea e, chiar daca pot face parte din aceeasi categorie, (desi in poza mi se pare ca aia rosie vine pe un drum secundar), practic masina rosie se,, introduce'' ca un nou venit, pe o artera rectilinie, deci asteapta frumos pana cand are liber, sa-si continue drumul. Daca era o intersectie, atunci da, se schimba situatia, acolo se aplica prioritate de dreapta.

| OpenMaind a răspuns (pentru PainTech):

Bravo, explicatie completa. As fi putut sa dau un raspuns,, academic,'' dar am preferat unul simplu, pe intelesul tuturor si care inca sustin ca e corect. Dar tot nu am inteles, din explicatia ta, cine da prioritate pana la urma in situatia din poza, daca esti amabil. Si o eventuala explicatie ar fi binevenita si apreciata.

| PainTech a răspuns (pentru OpenMaind):

PRACTIC in poza trimisa de tine sub aceste circumstanțe mașina albastra are prioritate. De ce? E pe drum prioritar.

Dar acum de unde știm că acela este un drum prioritar? Presupunem doar prin simplul fapt că drumul respectiv arata a drum prioritar. Nu putem fi 100% siguri că acela e drum prioritar. In legislație nu se specifica cum ar trebui identificat un drum prioritar.

Și cred că e periculos acest tip de raționament in aceste situații. Aici poate e destul de clar faptul că sunt doua categorii diferite de drumuri. Dar in alte cazuri poate cineva nu își dă seama de acest lucru și poate provoca un accident. Semnalizarea rutiera ar trebui sa fie cat se poate de clară, cât se poate de riguroasă, cât se poate de precisă.

| OpenMaind a răspuns (pentru PainTech):

Sunt surprins ca raspunsul tau e castigator desi in nici unul din raspunsurile precedente nu ai prezentat o explicatie corecta, iar in al treilea te contrazici singur.
Desi stiam raspunsul, cu amalgamul de pseudoexplicatii prezentat mai sus, m-ai bagat si pe mine in confuzie. Si nici el nu cred ca a ramas lamurit. Pe viitor, iti recomand sa dai un raspuns simplu, clar si la obiect, e mai util pentru toti. Tu economisesti energie si nu o consumi inutil pe a celorlalti.
O zi buna

| PainTech a răspuns (pentru OpenMaind):

Uneori viața nu e atât de simplă pentru un răspuns simplu, clar, la obiect.

Nu am pus accent pe răspunsul final, ci pe ciudățenia din legislație. M-am folosit puțin de întrebare să îmi exprim puțin nemulțumirea.

Ce e greșit la explicațiile anterioare?
1. In intersecție nedirijată, cu drumuri de aceași categorie, se acordă prioritate de dreapta.
2. In intersecție cu drum prioritar au prioritate cei de pe drumul prioritar.
3. Când sunt indicatoare de prioritate e clar cine are și nu prioritate.

| OpenMaind a răspuns (pentru PainTech):

Ok

| PainTech a răspuns (pentru OpenMaind):

Intersectie – orice încrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea.
https://www.drpciv-romania.ro/Resources/Images//codul-rutier-2020.pdf

O intersectie poate avea 3 cai (jonctiune in T, cum e situatia noastra), 4 cai (rascruce) sau mai multe.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Intersec%C8%9Bie

Deci in poza avem o intersectie.
In legislatie nu scrie nimic de faptul ca cei care "perturba" o artera rectilinie pierd prioritatea. Scrie doar despre faptul ca unele categorii de drumuri au prioritate fata de altele la intersectii.
Chiar am o intersectie in zona in care drumul principal continua la dreapta, nu inainte. E semnalizata, cum sunt de parere ca toate intersectiile de acest gen ar trebui sa fie.

Daca drumurile ar fi de aceeasi categorie s-ar aplica prioritatea de dreapta. Dar in cazul nostru nu sunt (cel putin presupunem ca nu sunt).