| TeofilMalita08 a întrebat:

Salutare! Am 21 de ani si as vrea să-mi iau o mașină, mai exact ceva japonez(buget 3500€). Sunt in Belgia, vreau să o cumpăr de aici.
Am găsit un Mitsubishi Outlander 2007 2.0 turbo, diesel cu 300.000 km, mașina arată bine(in poze). Ce sfat ați putea să-mi dati? Merită? Sau ce mașină japoneză sugerați de banii ăștia?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti lua nimic peste 150mii km si atat de mare, insemnand conusm imens de combustibil, motor uzat masiv, ca-i facut praf motorul si nu te tine mult pana nu va trebui sa schimbi motorul.
ia-ti una micuta la banii astia, dar cu mult mai putini km la bord, ca sa nu fii nevoit sa o tii mai tit timpul prin service si sa bagi bani in ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce japoneza?
Motorul 2.0 diesel de la generatia aia de Mitsubishi, este o parnaie de 2.0 TDI cu injectie PD de la VW, adica un rateu cu mult sub un 1.5/1.9 dci de la Renault, de exemplu.
La 3500e nu prea m-as uita spre SUV-uri, cu atat mai putin spre japoneze.
Sau sa o luam pe ocolite: vezi un Nissan Qashqai.
Practic este un Renault, dar... Dupa emblema, "ie geaponeze, domne!"
La fel ca Misu' cu motor de VW. Si nu din seria buna, ci tocmai seria plina de probleme.
Nu mai visati japonezele, ca-s masini de rahat, cu tabla foarte proasta si piese scumpe. Mazda de exemplu pe unele modele e doar un Ford executat mai prost, cu motoare mai slabe.
Nissan e ok pentru ca Renault face treaba buna.
Toyota probabil ar fi singura japoneza interesanta, foarte buna pe mecanica, in schimb la fel de slaba ca si celelalte geapaneze, cand vine vorba de rugina.

| sh859JD a răspuns:

Iti recomand un Honda Civic model 1993, sunt destul de bune si fiabile, le poti schimba piesele pe parcus. Plus ca nu sunt atat de mari si grele. Daca te pui sa cauti una in Germania, vei gasi. Eu am gasit un honda civic 1993 benzina 101 cai putere 350.000 km in bord. Masina arata destul de ok, daca te pui pe treaba. O poti pune la punct si sa o faci boboc, impecabila. Sper ca ti-am dat o idee buna!