| XterIasi a întrebat:

Salutare, am achizionat o pereche de jante pe R17 cu anvelope 235 /45/ r17, ar fi vreo problemă daca as pune anvelope de 225 45 r17 pe aceleasi jante?

Răspuns Câştigător
| Whitesnake99 a răspuns:

Da, o toleranta de + - 10mm ar trebui sa fie okay pe aceeasi latime a jantei. Cum si latimea acesteia poate fi marita sau micsorata cu toleranta de + - un inch pe aceeasi latime a cauciucului.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt trecute in civ nu e nicio problema

| sierra1 a răspuns:

Tu poți pune ce vrei că se poate dar nu risca dacă pe civ sunt trecute altele

| mihai69 a răspuns:

Niciuna, dacă le ai trecute ȘI pe astea pe talon și CIV.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce scrie in CIV aia pui.
La unii mai scrie si in talon, eu de exemplu nu am decat in CIV trecut.
Daca te opreste politia si vede ca ai alte dimenisuni la anvelope altele decat cele omologate la RAR iti ia talonul si iei si amenda.

| badpanda a răspuns:

Daca nu circuli cu ele pe drumuri publice nu sunt probleme.

| Whitesnake99 a răspuns:

In niciun talon nu cred ca apare la acelasi diametru al cauciucului o latime suplimentara diferita fata de cea standard. Poate la masinile mai vechi, sa ma contrazica cineva daca are asa ceva dar eu n-am auzit.

| XterIasi explică:

Da am inteles, insa intrebarea nu e asta
Le pot schimba anvelopele in loc de 235 45 r17 sa pun 225 45 r17 pe aceleași jante?

| Whitesnake99 a răspuns (pentru XterIasi):

Da, o toleranta de + - 10mm ar trebui sa fie okay pe aceeasi latime a jantei. Cum si latimea acesteia poate fi marita sau micsorata cu toleranta de + - un inch pe aceeasi latime a cauciucului.