| Condratt a întrebat:

Salutare.

Am cumparat o mașină.
Am întocmit un contract de vânzare-cumpărare.
Am primit fiscal.
Mașina este înmatriculată în România.
Are ipt, de două săptămâni.
Nu avea asigurare.
Am făcut asigurare pentru o lună de zile pe fostul proprietar.
O să merg să o trec la primărie pe mine, la impozit.
Dar ce pași trebuie să urmez pentru a putea efectua asigurarea RCA pe numele meu?
Trebuie să îi schimb numerele?
Dacă schimb numerele trebuie să îi schimb și cartea tehnică și certificatul?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce o treci la impozit pe numele tau faci RCA in vederea pe transcrierii numele tau.

Dupa asta mergi cu dosarul la politie pentru transcriere pe numele tau. La politie o sa dai si actele masinii unde se vor modifica date tale ca nou proprietar in carte si vei primi un nou certificat.

Numerele se schimba doar daca schimbi judetul sau vechiul proprietar le vrea inapoi

| mihai69 a răspuns:

Nu schimbi nimic - mergi la orice broker și îți faci asigurare. Pentru înmatriculare mi se pare că trebuie să aibă minimum 6 luni valabilitate.