| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am niste nelamuriri despre vanzarea unui autovehicul 1.6 benzina. Vreau sa il vand tatalui meu deoarece rca este imens pt cineva sub 30 ani. Daca il vand cu contract vanzare cumparare trebuie sa plateasca timbrul de mediu? Masina am cumparato in 2012 si este inmatriculata. Dar si taxele cam la ce pret ajung pt reinmatriculare

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa plateasca timbrul de mediu, in 2012 taxa de poluare a fost suspendata.
Timbrul de mediu il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF, aici:
http://static.anaf.ro/......_2014.html
De asemenea va mai trebui sa plateasca, dupa caz, ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa plateasca timbru daca nu e platit deja avand in vedere ca zici ca ai inmatriculato in 2012