| Fr3You a întrebat:

Salutare,

Am o intrebare, cum e bine sa mergi cu motorul pe benzina aspirata natural, astfel incat sa fie obtinut un consum optim si sa nu sufere uzura prematura? La turatii mai mici sau egale cu2000 rpm? In trepte superioare? Sau mai turat?

Răspuns Câştigător
| brrrrrrrrrghe a răspuns:

Mergi cum vrei, important e sa nu fie foarte turat.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Consum optim obtii daca nu folosesti frana prea mult,in rest is povesti.
Deci de cate ori folosesti frana,motorul ala va trebuie sa miste din loc toata masina,va consuma mai mult decat atunci cand masina este in miscare,atunci ajuta si inertia,deci si frana daca pui fara sa te opresti tot frana se numeste,adica incetinesti masina.
De aia pe autostrada,unde nu ai stopuri,semafoare,mergi intins cum zic unia ai consum mic,pentru ca nu pui frane prea des.

Referitor la turatii ce spui tu,nu mergi asa cum crezi tu,turatii mici,turatii mari,mergi la turatia ce o cere acel motor,altfel se va opri,sau vei merge prea rapid,te prinde radaru si ala esti laughing deci depinde cu viteza ce te deplasezi,la viteze mari,normal vei avea si turatii mari.
Uzura? Pai se uzeaza oricum,tu sa nu strici masina trebuie sa o turezi sa nu intri pe rosu,daca ai intrat acolo ala esti,nu trebuie sa intri acolo nicicum,nici daca stai pe loc.
Tot puneti intrebari din astea nu stiu cum sa le zic aiurea, intreabri fara absolut nici un rost laughing sau te pomeni ca exista un fel dea conduce si masina aia va consuma aer, probabil asa ganditi, ati vrea sa mearga cu aer si atat, sa nu se uzeze nimic, iar tigaia aia ce o ai sa te tina o vesnicie laughing

| Fr3You explică (pentru relian):

Mi se pare normal sa pui intrebari, astfel incat sa inveti lucruri noi si sa fii cat mai bine informat happy