| tzzacanit a întrebat:

Salutare, am o intrebare pentru cunoscatori. Vreau sa cumpar o masina imatriculata in RO. Am inteles ca daca e imatriculata si are toate actele la zi, ma costa o suma 'mica' in jur de maxim 700. lei sa o trec pe numele meu. Imi poate cineva explica mai pe amanunt asta? Ca imi e foarte greu sa platesc 2.000 euro pentru a o imatricula pe numele meu daca cumpar o masina cu numere rosi...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are taxa de timbru platita si nerecuperata trebuie sa platesti doar

RCA, RAR taxa de certificat si cea de numere daca vrei sa le schimbi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa ce am intrat in UE (2007), odata cu anularea platii la vama pentru masinile bagate in tara, guvernul nostru scump si drag, a zis sa ne stranga de c0a! e in continuare, sa nu avem acces la masinile din UE, decat dupa ce le dam si lor partea. An de an, au intors taxa pe toate partile: taxa de poluare, taxa auto, timbru de mediu, etc. Ultima data, UE i-a tras de urechi ca taxa aceasta izoleaza piata automobilelor second din Romania de cea din UE, lucru nepermis, asa ca au fost nevoiti sa modifice din nou taxa 'benefica', astfel incat toate autoturismele trebuie sa o plateasca, odata si odata. In concluzie, daca masina a fost inmatriculata inainte de 2007, nu s-a platit taxa, si o vei plati tu, ca sa o poti trece pe numele tau. Daca e inmatriculata dupa 2007, iar taxa a fost judecata/recuperata sau scutita, la fel, o vei plati tu.
Dupa ce o achiti poti sa dai in judecata statul, vei avea castig de cauza, insa dureaza ani, iar daca vei mai vinde masina vreodata, cumparatorul o va lua de la capat.
Multumim, politicieni!

| Puscasu a răspuns:

Daca are taxa nerecuperata te costa putin sa o radiezi.