| CosminGK a întrebat:

Am si eu o mica intrebare daca se poate. Vreau sa cumpar si eu o masina (prima masina cumparata din familie) si nu stiu cum se procedeaza cu actele. Masina e adusa de doua saptamani la noi in RO si are un set de numere rosii. Tin sa mentionez ca inca nu are rarul facut. Am inteles de la cineva ca nu fac cu contract de vanzare cumparare si aici la chestia asta m-a blocat. Eu cum pot inscrie masina pe numele meu, rar etc, sau cum fac o dovada ca am cumparat masina de la persoana x? Fara hate e prima masina si nu stiu atat de bine. Mumtumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca masina are numere rosii trebuie fiscal obligatoriu.
Daca masina nu are numere rosii si nu a avut alte numere de tranzit, cel mai probabil nu va exista un contract intre cel care-ti vinde masina si proprietarul din acte.
De obicei genul asta de contracte nu se prea fac in Germania.
Alora nu le pasa cine are masina, ei tot ce vor e sa isi radieze masina si nu mai au treaba.

Aici se face un contract de vanzare cumparare intre tine si proprietarul din acte, pe baza contractului aluia poti face restul de acte.
Bine, e clar ca contractul ala e ilegal, dar majoritatea masinilor aduse din afara pe platforma au contract de genul, chiar daca o iei cu numere rosii.

| CosminGK explică (pentru OldSoul):

Multumesc tare mult. Masina are un set de numere rosii, nu are rar. Mi a spus de contract de vanzare cumparare si de fiscal parca, nu mai tin minte. Va multumesc frumos

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu o lua fara contract, si fara fiscal. Ca poate fi furata si dupa ramai cu ochi in soare.

| CosminGK explică (pentru Wr3nch):

Multumesc frumos. stiam de asta cu fiscalul dar eram in dubi cu contractul de vanzre cumparare

| Crackman a răspuns:

Pqi în primul rand ai nevoie de acel act
Restul... poți sa afli de la RaR ca de aia sunt plătiți

| CosminGK explică (pentru Crackman):

Multumesc frumos

| aicaramba a răspuns:

Sa nu o iei fara contract de vanzare cumparare si fara fiscal, pentru ca nu o poti inmatricula. Mai bine cauti alta.

| CosminGK explică (pentru aicaramba):

Am inteles. Chiar daca nu are rar si numere normale, se poate da fiscal nu?

| aicaramba a răspuns (pentru CosminGK):

Depinde de samsar. Am luat o masina anul trecut si cand am facut actele avea un act de vanzare cumparare semnat in alb de german si a facut contractul intre mine si german, cum ca am fost in Germania si am luat-o eu, el doar a condus-o pana in tara. Acum recent am luat una fara numere, dar era trecuta la primarie si mi-a dat fiscal. Probabil daca are nr rosii este inregistratat la primarie, deci trebuie fiscal.