| lurcaaalic a întrebat:

Am o problema pe care am descoperit-o astazi. Am facut scoala de soferi pe masina cu motor 1.7 Diesel, iar la plecarea de pe loc ridicam doar ambreajul usor, dar azi am condus o masina pe benzina, iar la plecarea de pe loc, motorul imi murea de fiecare data. Chestia e ca la asta trebuie' sa apesi acceleratia si sa ridici usor ambreajul din cate stiu. Cum faceti plecarea de pe loc la alea cu benzina? Vreau sa-mi explicati detaliat. cat ridic ambreajul, acceleratia cat o calcati.

8 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Totul ii cum ridici ambreaju si accelerezi incet! La benzina prinde ambreaju jos iar la diesel mai sus...Eu cand schimb masinile la condus.O pornesc o las in relanti trag frana de mana bag in treapta unu si ridic incet ambreaju si accelerez incet pana ii prind pct! Dupa aceea las frana de mana si go go go!

| 0rlando a răspuns:

Nu e nici o teorie, doar accelerezi puțin în timp ce ridici ambreiajul și gata.
Te obișnuiești oricum după câteva încercări.

| RB26DETT a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru, am condus masina unchiului meu 1.9 tdi si am plecat de pe loc ridicand ambreajul, dar cand am condus masina tatalui meu 2.0i a trebuit sa apas ambreaj, sa turez motorul pana in 2000 rpm si apoi sa ridic ambreajul. asa faceam. motoarele diesel sunt mai usor de manevrat decat cele pe benzinawinking

| wintermee11 a răspuns:

Da-i un sprit..motorul posibil sa trebuiasca turat putin.iar cu ambreiajul il vei simti atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiul atat cat ridici ambreiajul atat apesi si acceleratia. turometrul trebuie sa fii undeva la la 1500-2000 rotatii

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,este foarte simplu in timp ce ridici ambreajul incepi si accelerezihee hee

| NedeaAndrei a răspuns:

La diesel din cauza turbinei pleaca masina fara sa apesi acceleratia, la benzina turezi putin motorul, si cand simti ca incepe sa cupleze motorul la ambreiaj, apesi usor acceleratiahappy

| Ady321 a răspuns:

Cum accelerezi asa dai drumul la ambreiaj.