| Skarr a întrebat:

Mai am 3 ore si termin scoala de soferi ce o fac pe diesel.
Am incercat de curand sa merg prin parcari, strazi libere cu masina altcuiva care e benzina. Dar mi se pare prea greu cum trebuie sa lasi din ambreiaj si sa apesi acceleratia ca sa mergi usor si imi moare motorul.

Aveti niste sfaturi cum as putea sa invat cum merge pe benzina?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi sa nu te trezesti cu dosar penal, chiar inainte sa-ti iei permisul fiindca este ILEGAL sa sofezi prin parcuri, pe strazi libere fara permis.

Duap cum evzi si tu, daca motorul moare, atunci nu esti inca pregatit sa sustii un examen auto si te-as sfatuii sa mai iei macar 10 ore de condus cu un instrutor, ca sa nu pici examenul auto.

Nu mai sofa fara pemris auto, ca te trezesti cu doar penal si amenda sau chiar puscarie!

| Skarr explică (pentru Violleta2022):

Prin parcari goale nu parcuri.
Si nu am "sofat fara permis". Am Incercat doar sa invat sa o pornesc si sa controlez pedalele pe benzina. Nu mai fi asa dramatica
Nu are legatura cu faptul ca nu sunt pregatit. La scoala nu mi moare nici odata motorul. Era vorba doar de diferenta dintre diesel si benzina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skarr):

Dupa cum vad tu ai sofat fara permis legal, pe domenii publice (parcuri si parcari goale), ceea ce iti poate aduce dosar penal si amenda.
Ma rog, se pare ca nici legile nu le cunosti, daca nu ai citit inca despre interzicere conducerii unui vehicul fara permis auto si pedepsele care se aplica daca esti prins.

Nu-i nici o diferenta intre diesel si benzina (ca carburant pentru masina si aici nu ma refer la compozitia lor chimica care-i diferita), fiindca amandoua pun in miscare un motor auto, fiind de vina doar neindemanarea soferului, sa o porneasca sau sa i se opreasca motorul cand reduce viteza sau pleaca de pe loc.
Mai ai nevoie de cateva lectii de sofat, ca sa exersezi mai mult, fiindca asa cum spui ca te prezinti acum, risti sa nu iei examenul auto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie decat sa apesi acceleratia ceva mai mult la benzina.

| Parakeets a răspuns:

E mai greu la început. Deoarece da, din câte știu mașinile de la școală sunt pe motorină și am înțeles că asta era și ideea, ca elevii să pornească mai ușor.

Ca și sfat îți pot recomanda să încerci undeva la periferie. Ca să poți face manevra asta în liniște, de câte ori e nevoie fără interferențe sau lume care să te încurce. De asta ai nevoie de exercițiu intens, cu pornitul de pe loc.

Eu ți-aș mai recomanda și exercițiul cu coșurile de gunoi sau pedalele de la mașinile de cusut, dacă poți dispune de 1, 2 chiar. happy Eu așa am mai exersat cu pedalele pentru școală și recomand asta la toată lumea.
Succes și nu te lăsa, orice-ar fi!

| nevermind1234 a răspuns:

Uite cum am făcut eu când am trecut de la diesel la benzină : Am mers cu mașina pe o stradă liniștită, in rampă, si am încercat de n ori : plecam de pe loc, ma opream, plecam, ma opream. (bine, la început plecam mai mult la vale laughing ) Am insistat atâta, ca mi-a rămas apoi reflexul si nu am mai avut probleme.

| DrDilavia a răspuns:

O sa te inveti cu timpul, o sa iti dai seama cum sa faci forfecarea pedalelor fara sa iti mai moara motorul, eu am condus benzina dupa scoala de soferi (prima mea masina), apoi am revenit pe diesel. si eu ii opream motorul celei pe benzina pana m-am invatat cu ea.
sfat: conduci cat mai mult la inceput, prin zone usoare si bine cunoscute tie, pe strada ta, imprejurimi, o sa te inveti cu forfecarea la masinile pe benzina.