| cosma18 a întrebat:

Salutare am si eu nevoie de o parere despre skoda fabia 1.4 16 valve model elegance (full option) an 2003-2004.tin sa mentionez ca eu am o fiesta 2002 1.4 16valve (multumit de acest motor). vreau sa fac aceasta schimbare..se merita?
Aici ma refer la pretul pieselor..ford vs skoda ..stabilitate (pe fiesta mea nu sunt asa multumit de asta), etc. ceva detalii daca imi puteti da! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Se merita, mai ales ca e elegance, eu detin o fabia si cunosc pe multi care au 1.4 16 v si in 75 cp si 101 cp, nu prea se compara cu ford.La stabilitate sta foarte bine, cel putin a mea si fuge de rupe pe pamantu, am fost cu 210 -215 km/h fabia 1.4 16v 101 cp (bineinteles tras de ea la viteza aia).Are 1159 de kg deci nu e chiar asa usoara.Eu zic ca merita aceasta schimbare, dar daca vrei spatiu mai mare la porbagaj recomand breck sau sedanul.La piese nu ai treaba, o bucsa, o distribuite un ulei, filtre schimbi la orice masina plus ca la skoda castigi ceva ani 1-2 dar conteaza.
Bafta sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Stabilitate au toate masinile. Daca intrii cu 300 la ora intr-un viraj sari din el si cu Maserati deci nu inteleg de ce nu-ti place stabilitatea la Fiesta (mie mi se pare destul de ok). Si Fabia cam tot la fel sta pe sosea (sunt masini mici si usoare deci nu poti sa ai pretentii de la ele sa stea ca o Octavia sau ca un Mondeo) dar nu sari cu ele in curbe, stai linistit.
Masina are 10 ani deci poti sa te astepti la orice de la ea dar in principiu e ok. La pretul pieselor cred ca sunt cam la fel.

| Eclipse a răspuns:

Daca te referi la piese noi din magazin, este posibil ca la Skoda sa iesi mai ieftin decat la Ford.