| Ionut_Ciocan_1995 a întrebat:

Am un Opel Astra H din 2007, 1.3, CDTI si vreau sa ii schimb bateria cu una noua, trebuie sa merg obligatoriu la un electrician auto sau o pot face si eu acasa? Stiu ca nu e complicat sa desfac bornele si sa schimb bateriile, dar am auzit ca de cele mai multe ori se reseteaza compuiter-ul de bord si trebuie introduse niste coduri ca sa il faci la loc. Cum spuneti sa procedez corect?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde din ce cauza a murit bateria ta actuala.

Daca bateria a murit "de batranete" sau de la utilizare defectuoasa, da, o poti schimba tu.

Dar daca bateria a murit din motive necunoscute, e recomandat totusi sa mergi la un electrician sa verifice daca bateria e incarcata corespunzator si daca nu exista alti consumatori care sa fure curent.

Daca vrei sa o schimbi tu, e desul de usor daca esti informat si atent.
Mare atentie ca prima borna deconectata sa fie borna de minus.
Respectiv, la montaj, borna de minus sa fie ultima pusa.

De ce conteaza asta?

Pentru ca tu vei fi nevoit sa folosesti o cheie metalica pentru a slabi aceea piulita, iar, daca vrei sa slabesti/strangi piulita de la borna pozitiva, in timp ce borna negativa este conectata, exista posibilitatea sa atingi caroseria din greseala, astfel poate exista un scurtcircuit.
Deci, de retinut, cand deconectezi o baterie, mereu incepi si termini cu borna negativa.

Cat despre resetarea computerului de bord, este normala, se reseteaza doar consumul memorat, eventual kilometrajul "mic".

Acele coduri in general se refera la playerul masinii, desi, cel mai adesea isi revine singur codul fiind memorat in unitatea de control a masinii.

Bine, trebuie sa precizez ca la alte masini (gen Audi dupa 2005) trebuie sa faci si o configurare pe baterie, cum ai zis si tu, sa introduci un cod, astfel incat calculatorul masinii sa stie ce capacitate are bateria si cat trebuie sa o incarce.

O alta problema pe care o poti observa in urma acestei schimbari, este sa nu mai mearga telecomanda auto a masinii, dar, cel mai adesea se rezolva daca punand contactul si apasand butoanele de pe aceasta.

Iar, daca vrei totusi sa fii lipsit de riscuri, poti inlocui bateria cu motorul pornit, insa, pentru asta trebuie sa fii putin mai atent, ca borna de + sa nu atinga caroseria, respecitv sa nu atingi tu caroseria cu cheia, cand desfaci borna.

Suna mai complicat decat este cu adevarat.
Mult succes.

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Bateria se montează super ușor și acasă, nu vad de ce te-ai duce sa ți-o pună cineva. Iar despre radio, da, se resetează la orice mașină, iar apoi trebuie sa bagi codul de deblocare și își revine la normal.

| nelyjoly a răspuns:

Poti sa îti schimbi singur bateria dar pentru a beneficia de garantie trebuie sa mergi la un electrician auto sati verfice tensiunea de incarcare dupa care îti da avizul pe cerifificatul de garantie. Dupa schimbarea bateriei trebuie sa introduci codul la radio. Daca ai geamuri electrice trebuie sa le memorezi deschiderea automata. Tii apasat pa comanda jos pana geamul coboara total si invers cu comanda de ridicare. In rest nu sant alte probleme la schimbarea bateriei. Bafta si kilometri multi fara evenimente.