| iustinul289 a întrebat:

Salutare. Cum pot lega 2 proiectoare led la un atv, corespunzător, fără improvizații? Ele vin fiecare, cu câte 2 fire, + și -.As vrea sa le leg fără vreun releu sau ceva.E ok dacă pun direct pe baterie la borne și pe circuit un întrerupător? Bineînțeles ca o sa consume, dar vreau sa știu dacă face fata încărcarea atvului.Ps:nu vreau sa le leg la poziție sau faza.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă atvul nu are proiectoarele lui pe care să le schimbi cu leduri înseamnă improvizație. Nu știu la ce tensiune este bateria, dar știu că sunt multe leduri cu tensiuni diferite, 5, 12, 24V, deci în primul rând trebuie să cumperi leduri care se potrivesc pe baterie. După ce faci asta pur și simplu le montezi pe atv.

Mie mi se pare mult mai simplu să iei un proiector pe baterii, am un led de 10W, cu baterii 18650, l-am încărcat anul trecut și până și azi mai am baterie, bate 100m, are 1300lumeni la 10W.

| halogen001 a răspuns:

Daca proiectoarele sunt facute sa functioneze la tensiunea bateriei, atunci se pot lega cu un intrerupator si o siguranta la baterie. De exemplu, daca proiectorul e facut sa mearga la 10-15V la o putere de 70W, atunci un reflector consuma un curent I=P/U = 70W/12V = 5, 8A, deci in jur de 6A, iar 2 reflectoare de 70W vor consuma 12A. E bine sa fie pe fir, aproape de baterie o siguranta de 20A, pentru ca in cazul unui scurtcircuit sa nu se topeasca cablurile (chiar 2 sigurante, una pe + si una pe - sau daca e una, atunci sa fie pe firul care nu face contact cu carcasa metalica)(cablurile trebuie sa suporte curentul consumat, deci 6A/reflector, 12A cablu comun pentru ambele)(ar merge 2 intrerupatoare cate unul pe reflector).
Daca bateria are capacitatea de 5Ah, atunci la un curent de 12A (2 proiectoare de 70W fiecare), bateria tine un timp de 5Ah/12A = 0, 41 ore. 0, 41h x 60min/h = 24 minute. Deci o baterie de 5Ah complet incarcata se va descarca de la proiectoare (2x70W) in 20-25 minute, iar de la un singur proiector in 40-50 minute.
Eu nu stiu ce caracteristici au atv-urile. Am calculat doar curentul si timpul de functionare. Daca bateria e mai mare, merg mai mult timp proiectoarele fara incarcare.