| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se procedeaza cu schimbatul vitezelor la masinile din categoria B? Stiu ca viteza 1 se foloseste la plecarea de pe loc, a 2-a la trecerile cu calea ferata, dar si in alte situatii pe care nu mi le mai amintesc, as dori sa stiu restul vitezelor cand se folosesc si cand masina cere o treapta de viteza mai mica sau mai mare. Va mulțumesc anticipat, m-ati ajuta foarte mult! Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cine ti a zis tie ca vitezele se folosesc doar in anume situatii... gen a2a la calea ferata.

treptele de viteza se folosesc in functie de viteza cu care ruleaza masina.

1a e folosita pentru plecarea de pe loc restul vitezelor se schimba in functie de turatiile motorului si viteza masinii.

daca incetinesti foarte mult folosesti a doua fie ca e la o intersectie fie ca e la calea ferata fie ca mergi prin parcare sa cauti un loc liber.

| gelu1970 a răspuns:

La o trecere cu cale ferata poti folosi si viteza 1 cat si viteza 2 sau daca iti face placere chiar si viteza5.
treptele de viteza le folosesti in functie de conditii. motorul masinii iti spune ce viteza trebuie folosita. ceea ce ne invatau in scoli acum 20 de ani, cu intervalele de viteza si schimbul treptei de viteza cred ca nu isi mai are locul in ziua de azi, la motorizarile existente si cutiile de viteza fabricate actual.

| ExprimareLibera a răspuns:

Dacă mașina cere viteza, cuplezi intr-o treapta superioara. Tre sa simți motorul. Cand trebuie să încetinești, retrogradezi, logic. Cand ești pe loc pleci cu treapta 1.
Sigur că în locurile precum calea ferată treci cu o viteză mai mică, deci o treaptă inferioară.

| Nume2 a răspuns:

Vitezele trebuiesc schimbate in functie de rotatile motorului ( RPM ), la plecarea de pe loc se foloseste intotdeauna treapta 1. Treapta de viteza se schimba pentru a putea usura sarcina motorului şi pentru ca acesta sa functioneze la un regim mic de turatie cu o viteza mai mare si cu un consum scazut. Deci, ca sa iti raspund si la " as dori sa stiu restul vitezelor cand se folosesc si cand masina cere o treapta de viteza mai mica sau mai mare. " pai depinde de motorizare, greutatea masinii, drumul pe care il parcurgi si alti factori, motorul cere o treapta mai mare de viteza cand ajunge in zona rosie a turometrului, adica cand se plafoneaza. Este nevoie de o treapta inferioara cand motorul este subturat, ajunge in turatii mici ( un exemplu ar fi in jurul de 1000 RPM, depinde de motorizare ) aici vreau sa mai adaug ca prin subturarea motorului nu ma refer la mersul fara sarcina mare cu 50km/h in treapta a 4a pe un drum drept si cu 1500 RPM ( doar un exemplu )

| KingOoO a răspuns:

Da, vitezele se schimba in functie de viteza masini si o sa iti dau un mic reper ca sa intelegi cat de cat:

Viteza - KM/h
6 - 120+

La motoarele pe motorina cu turbina mai adaugi +10 pentru buna functionare a turbinei, dar daca faci SCOALA te sfatuiesc sa folosesti orice ar fi (benzina, motorina) schema de mai sus.

Inca un reper: Cam pe la 2000 de turatii se schimba urmatoarea viteza.