| Castană112 a întrebat:

Salutare, dacă masina mea are culoarea negru lucios, trebuie omologare la R.A.R daca o vopsesc negru matt?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu. Sunt 10 culori standard la RAR, in documentele masinii nu poate sa scrie altceva decat "NEGRU". Intr-adevar, cu multi ani in urma se mai precizau chestii gen "metalizat", dar s-a renuntat de mult si nu cred ca mai e cazul, banuiesc ca nu revopsesti o masina omologata acu 25 de ani. Prin urmare, ca e lucios, ca e mat, ca e metalizat sau in cotzche, tot negru ramane, nu trebuie omologare.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu are treaba. in acte apare tot ca negru.