| RaduDenis a întrebat:

Salutare, Îmi puteţi oferi informații referitoare la aprobarea legii de obținere a permisului categoria B de la vârsta de 16 ani?
( Categoria B nu se referă la maşini cu motor de 500cmp, ci la maşinile normale )
Am înţeles că e în curs de desfăşurare proiectul prinvind aplicarea acestei legi, dar nu ştiu nimic sigur.
Dau fundă celui care-mi dă cele mai pertinente informaţii.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Legea asta a fost propusa acum ceva timp si sunt sanse mici daca nu nule sa se aplice in viitorul apropiat. Din cauza ca sunt foarte multi tineri teribilisti care isi iau permisul si fac accidente teribile iar daca ar da permise de la 16 ani cota accidentelor ar creste undeva cu 20-30%.

Iar legea asta te obliga sa conduci timp de 2 ani de zile cu cineva in dreapta care poseda permis categoria B de cel putin 2 ani de zile.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu s-a aprobat.
Nu mai pune botul la proiectele astea de lege, sunt facute de parlamentari pentru a-si justifica 'activitatea'. Nici ei nu cred in ele.
In Romania numarul accidentelor e prea mare, legea devine din ce in ce mai aspra pentru soferi, nu vei vedea astfel de legi.
Pentru 16 ani, raman aceleasi categorii (AM, B1 si parca A1). Sunt suficiente pentru a te deplasa.