| Cristi013 a întrebat:

Salutare TPU,aveti idee de ce am nevoie pentru a aplica la meseria de steward? Din cate am inteles am nevoie de un curs si de diploma de bac pe care o am deja,mai multe informatii nu stiu. Dau funda celui mai de folos raspuns, multumesc.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin „steward" - însoțitor de bord (asta e de fapt denumirea corectă a meseriei) pe avioane, sau personal de bord pe o navă de croazieră (ăștia sunt adevărații stewarzi)?

| Stef45 a răspuns:

Depinde la ce companie te vei angaja, majoritatea vor engleza, spre exemplu Wizz Air vrea maghiara fiind din Ungaria, depinde de fiecare companie.
Cel mai bine cauti pe site-ul fiecarei companio cerintele si perioadele in care organizeaza aceste cursuri acreditate.
Cam greu sa iti ofer detalii despre fiecare companie in parte.

| MihaiDumitru1290 a răspuns:

Ai nevoie sa știi bine limbi străine, engleză, spaniolă, franceză. Nu știu exact care este nivelul dorit dar cred ca este minim c1. De asemenea trebuie sa fi sănătos si să reziști presiuni. O seară făină!