| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, la un Logan din anul de producție 2020, bateria de la telecomandă mergea decât de aproape și am decis sa o schimb cu una similara cr2032 3v, problema este ca acum cu acea cheie nu se mai poate porni masina, închiderea centralizata nu mai functioneaza, e degeaba acea cheie, bateria este pusa corect, imobilizatorul este în cheie, cipul vizual este ok. Nici cu bateria originala nu mai functioneaza. Cheia de rezerva functioneaza fără probleme( a stat nefolosita pana la întâmplarea cu aceasta cheie principala).

Știu ca la seat făceam o sincronizare după schimbarea bateriei de la cheie, tot așa și la Opel.

Trebuie făcută o sincronizare și la logan și dacă da cum se face? Sau e o alta problema.

Mulțumesc!

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta masinile serioase fac singure acea "sincronizare"nu e nevoie sa inveti prin alt mecanismul masina cu cipul cheii cand schimbi bateria, iata ca nu si la Dacia...desi carnatii astia au aere frantuzesti, zi franta si trage apa din pacate.
E vorba de acele coduri de siguranta, criptate care se schimba de fiecare data cand deschizi masina.
Nu-s pe domeniul meu, dar te pot lamuri cei de la orice reprezentanta Dacia ce este de facut, desi banuiesc ca va costa ceva.