| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Mi-a sarit in parbriz o pietricica si s-a fisurat putin. Ei bine, mi-a zis cineva ca o sa se extinda. Asa este?

7 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Da
mai ales daca dai cu apa prea calda sau rece peste parbriz
lipeste o ventuza peste ea sa il tina mai bine

| Sofer a răspuns:

În timp se mărește. Și eu am o ciobitura în parbriz și o crăpătura mica de nici un cm. Și nu m-am mai dus sa repar asta și vad ca nu sa estins sa se mărească crăpătura. Mergi la o firma care sudează parbrize.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, asa este. Poti merge la un centru de parbrize, sa trateze fisura; o vor gauri, si vor pune o solutie in ea (super glue), dupa care se va observa mai putin, si vor fi sanse mult mai mici sa se extinda.

| User23434 a răspuns:

Salut, în timp clar se va extinde, totuși fisurile mici sunt reparabile. Îți las un link de la un clip, are subtitrare în romana, este bine explicat. Dacă, consideri ca-l poți repara, foarte bine. https://youtu.be/QjuWqBzO7qY

| mgtow a răspuns:

Se repara acea crapatura la un specialist in geamuri de masini

| vmalex21 a răspuns:

Da...se extinde datorita materialului din care este confecționat parbrizul.Totusi extinderea se poate,, întârzia,, prin injectarea unei rasini speciale.

regis
| regis a răspuns:

Daca nu faci nimic, se va extinde pana ajuge la o margine.
Dac nu este in campul vizual al soferului, merita reparata. Daca este insa in campul vizual, mai bine o lasi si strangi bani de parbriz.