| Începătorul988 a întrebat:

Astazi mi-au cazut mai multe petricicele dintr-o raba d-aia de carat pietris pe masina, in timpul mersului. Daunele sunt: sticla far dreapta spart, parbriz fisurat, si capota putin infundata in mai multe locuri.
Pot face ceva la politie? Am inregistrarea video, surprinsa de camera de pe bordul masinii
Pot da firma respectiva in judecata pentru a cere daune?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, nu conteaza daca e numarul remorcii, sau al capului tractor.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la politie si declara "accidentul", apoi incearca sa dai de firma, si anunta-i ca ai declarat intamplarea la politie.
Iti vor spune politistii daca intra in polita RCA aceasta dauna.
Daca nu, ar trebui sa depui plangere impotriva lor, eventual sa-ti repari masina cu factura, si sa ii dai in judecata (nu merita).

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa inteleg ca m-am ales cu o bucurie de peste 6000ron? Incluzand si vopseaua masinii, cu piese originale...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Mergi la politie si vezi ce iti spun ei, eu nu stiu exact cum se rezolva.
In mod normal, e vorba de neasigurarea corespunzatoare a marfii, chestie care am impresia ca e acoperita de RCA.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma duc cu camera sau cu un dvd/stick cu inregistrarea? Nici eu nu prea am fost cu asa cazuri. Am permisul de cateva luni, initial ma pregateam sa il depasesc si m-am apropriat de el(se aude semnalizarea pe filmare, dupa aceea cad pietricele din remorca, si franez brusc). O sa imi acorde ca nu am avut distanta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Depinde ce politisti.
Nu ar trebui sa iti acorde, ca nu se poate stabili distanta dupa o filmare; imaginea ar putea fi distorsionata.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricat de distorsionata ar fi, se aud pietricele, si unele se vad pe camera cand cad.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Ma refeream la distanta fata de camion; camerele auto au de obicei lentile ce modifica spectrul, iar distantele se vad mai mari sau mai mici, din cauza acelor lentile.
Deci nu cred ca te pot amenda politistii pentru distanta, daca pe filmare se vede diferit fata de realitate.
Desi, pana la urma platesti o amenda de 200 de lei, ca sa iti recuperezi paguba de 6000.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. Maine de dimineata o sa ma duc la politie. Fac plangere pe numerele remorcii, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Da, nu conteaza daca e numarul remorcii, sau al capului tractor.

| Evolution a răspuns:

Da, normal ca se poate. Doar ca la cum functioneaza treaba pe aici... dureaza foarte mult sau nu vei primi niciodata banii pe daune. Poti incerca totusi happy dar inainte de asta, daca stii firma respectiva, du-te si vorbeste cu ei. Spune-le daca vor sa rezolvi problema pe cale amiabila( sa iti dea ei banii si sa iti repari masina, fara politie si altele) sau daca nu vor, te duci si rezolvi la politie.
Succes!

| Începătorul988 explică (pentru Evolution):

Incerc sa gasesc firma dupa numarul de inmatriculare al "camionului" dar inca nu am gasit...