| Like555 a întrebat:

Salutare! Stiu ca 1.9 tdi alh 90cp este fiabil, capabil de 1 milion de km, dar am vazut pe net si 1.9 tdi alh 110 cp, pai alh are doua tipuri de configurari? Si daca da, cel de 110cp este la fel de fiabil ca cel de 90? Atinge multi multi km fara interventii la motor, doar ulei etc?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel de 110cp similar cu ALH, este AFN.
Nu duc milionul de km, stai linistit. Undeva pe la 500. 000km se termina de tot motorul, ca oricare altul. Mai ales daca nu a fost curatat si revizuit pe partea de vacuumuri.
Am schimbat recent chiulasa si pompa de injectie la un ALH de ~300. 000km, dupa ce s-a spart turbo si a ajuns in motor, am avut un AFN la care au cedat doua chiulase (presiune in vas), o pompa de injectie si in final s-a fisurat blocul motor.
Mai exista si defecte secundare dese la masinile alea (Golf/Bora/Leon/Octavia), cum ar fi casetele de directie, inchiderile centralizate, contactul de frana, balamalele la portiere, rugina la praguri si hayon...
Nu sunt cele mai fiabile masini, CLAR.
Plus ca au foarte multi km, deja.

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, conducatorul auto face ca masina sa fie fiabila, conteaza foarte mult modul de exploatare al acesteia.